Επιστροφή στην Ευρώπη με μια μεγάλη νίκη για το Περιστέρι!

Στην επιστροφή του σε ευρωπαϊκό θεσμό ύστερα από 15 χρόνια απουσίας, το Περιστέρι έκανε ιδανική πρεμιέρα για τον Γ’ Όμιλο της πρώτης φάσης του Basketball Champions League με νίκη στην Τουρκία επί της Γκαζιαντέπ (70-64).

Οι «κυανοκίτρινοι» παρότι άρχισαν πολύ άσχημα την αναμέτρηση και βρέθηκαν στο έκτο λεπτό πίσω στο σκορ με 18-2, κατάφεραν βελτιώνοντας σημαντικά την άμυνα τους να καλύψουν μεγάλο μέρος της διαφοράς έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-36).

Στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι μπήκε ακόμη πιο δυναμικά και με σερί 10-0 με οκτώ πόντους με δύο τρίποντα του πρώτου σκόρερ του Στίβεν Γκρέϊ με συνολικά 15, προσπέρασε με 46-42 στο 23’.

Η Γκαζιαντέπ αντέδρασε (47-46) στο 26’, όμως, οι «κυανοκίτρινοι» τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά σκορ (56-52). Το Περιστέρι ξέφυγε και με 7 (61-54) στο 32’ με δύο βολές του Μάικ Μόρισον, όμως, η τουρκική ομάδα πλησίασε στο καλάθι (63-61) στο 34’.

Στα τελευταία έξι λεπτά, ωστόσο, η άμυνα των «κυανοκίτρινων» ήταν εξαιρετική και το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 7-3 με τέσσερις πόντους του Σκούτσι Σμιθ, έφτασε στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 42-36, 52-56, 64-70.

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Μάρκοβιτς): Κρόφορντ 16 (1), Χακίγεβα 2 (7 ριμπάουντ), Χάγκινς 11 (7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Όγκατ 8 (2), Ουλουσόι 1, Ακιέλ, Μπερίσα, Κίνκο 3 (1), Γκόκτας, Γέλοβατς 11, Σάντερς 2, Βασιλιάουσκας 10 (2).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Μπλέικ 6 (2), Μόρισον 7, Σαλούστρος 11 (6 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 3 (6 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος (5 ασίστ), Γόντικας 4, Γκρέι 15 (4), Χάτσερ 9 (1), Μόουσες, Σκορδίλης 2, Σμιθ 13.