Η πολυφωνία έδωσε στην ΑΕΚ νίκη με “100άρα”

Με τον ιδανικότερο τρόπο μπήκε η ΑΕΚ στο 4ο Basketball Champions League.

Επιβλήθηκε της Ορτέζ στο ΟΑΚΑ με 102-82, συνδυάζοντας το αποτέλεσμα με πολύ καλή, κατά διαστήματα απόδοσης και επιδεικνύοντας πολυφωνία (πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων) και υψηλά ποσοστά σε όλες τις κατηγορίες των σουτ (13/17 βολές, 22/31 δίποντα και 15/31 τρίποντα).

Μετά το 13-12 του 5ου και το 19-19 του 7ου λεπτού, η ΑΕΚ κυριάρχησε ολοκληρωτικά της Ορτέζ. Κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα επτά πόντων (26-19), παίρνοντας οχτώ πόντους από τον Κιθ Λάνγκφορντ κι τον Λίνο Χρυσικόπουλο. Το σερί της διευρύνθηκε στις αρχές της δεύτερης περιόδου (28-19) αλλά οι Γάλλοι κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά (28-24).

Προσωρινά όπως αποδείχτηκε, αφού με ένα σχήμα με τον Ματσιούλις στο “4”, η ΑΕΚ προσπάθησε να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα και να γίνει πιο πιεστική στην άμυνα της. Το κατάφερε και στα μισά της περιόδου, ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (40-29) ενώ με τον Ματσιούλις “ζεστό”, άνοιξε την “ψαλίδα” ακόμη και στους 21 (53-32 στο 18′), πριν κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 55-37. Το +18 ήταν απόρροια κυρίως της επιθετικής άμυνα της και των πολύ υψηλών ποσοστών της στην επίθεση, αφού στα πρώτο μέρος εκτέλεσε με 71,4% από το δίποντο και 58,8% από το τρίποντο.

Η “Ένωση” συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης στην τρίτη περίοδο, αφού προηγήθηκε με 20 (67-47) στα μισά της τρίτης περιόδου. Η άμυνα της ελληνικής ομάδας δεν επέτρεπε στους Γάλλους να αλλάξουν τους κανόνες του παιχνιδιού, προκειμένου να γίνουν απειλητικοί. Στο 30′, η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν 15 πόντοι (79-64).

Ήταν φανερό ότι η Ορτέζ δεν είχε τρόπο επιστροφής, αφού η ΑΕΚ δεν έδειχνε καμία διάθεση χαλάρωσης, συνέχισε να έχει καλή απόδοση και πέντε πριν το τέλος προηγήθηκε με 25 (92-67). Σχεδόν δύο λεπτά πριν το φινάλε, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασε και στην “100άρα” ως επιστέγασμα της προσπάθειας που έκανε στο αποψινό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 55-37, 79-64, 102-82.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιαννόπουλος 3 (1), Γκίκας 12 (2), Κακλαμανάκης 1, Ματσιούλις 17 (3), Τολιόπουλος 5 (1), Χρυσικόπουλος 15 (2), Λάνγκφορντ 27 (2), Μαυροειδής 4, Ρέι (1), Σαντ-Ρος 15 (3), Σλότερ.

ΟΡΤΕΖ (Βίλα): Αγιαγί 1, Καβαλιέρε 5, Νταβάλ-Μπρακέ, Ντιαβαρά, Μόμπλεϊ 25 (4), Κορνέλιε 5 (1), Ντε Γιόνγκ 6, Λέσλι 8, Μπόντζι 7, ΜακΓκί 14 (2), Μουρ 11 (3).