Σπουδαία διπλό στον Βόλο για τον Ιωνικό!

Πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του Ιωνικού, που πέρασε νικηφόρα από τη Νεάπολη Βόλου κόντρα στην τοπική Νίκη.

Οι “κυανόλευκοι” κατάφεραν μάλιστα να κρατήσουν το υπέρ του σκορ, παρά το γεγονός πως αγωνίστηκαν για περίπου 20 λεπτά με παίκτη λιγότερο (δεύτερη κίτρινη στον Γκούφα), όταν αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία με την αποβολή του Γκαρσία για λογαριασμό της Νίκης Βόλου.

Με τη νίκη τους αυτή οι Νικαιώτες “σκαρφάλωσαν” στην κορυφή της βαθμολογίας στη Football League, όντας ισόβαθμοι στους 10 με την Καλαμάτα.

το φιλμ του αγώνα όπως το παρουσίασε το goalpost.gr:

4′ Σουτ του Γκούφα από κοντά, η μπάλα άουτ
5′ Σουτ του Καμπαγέρο εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ
23′ ΓΚΟΛ! Ο Καλέργης μπήκε από τη δεξιά πλευρά στην περιοχή της Νίκης, όπου επιχείρησε το σουτ, με τον Αποστολίδη να αποκρούει. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Αποστολίδης απέκρουσε και το νέο σουτ που επιχείρησε, ο Γκούφας, όμως ο Γκούφας κατάφερε να βρεθεί και πάλι στην πορεία της μπάλας και με κοντινό πλασέ να ανοίξει το σκορ (0-1)
34′ Σουτ του Κρητικού από κοντά, μετά από λάθος, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αποστολίδη.
38′ Κοντινό σουτ του Καμπαγέρο, με το αριστερό πόδι, από πλάγια θέση, ο Τάφας κατάφερε να αποκρούσει στη δεξιά γωνία της εστίας του.
45+1′ Σουτ του Ιορδανίδη εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Τάφας.
50′ ΓΚΟΛ! Σκόρερ ο Καπός με κοντινό σουτ από πλάγια θέση, μετά από υπέροχο τακουνάκι – ασίστ του Μασκουνιάν.
56′ ΓΚΟΛ! Ο Μάναλης με κοντινό σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Αποστολίδη, μετά από πάσα του Καλέργη, χαρίζοντας και πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.
64′ Το μακρινό σουτ του Γκαρσία κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τάφα.
65′ Κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) στον Γκούφα για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μασκουνιάν.
72′ Σουτ του Ντομίνγκεθ από μακριά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
73′ Σουτ του Τσιώλη, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τάφα.
79′ Εκτέλεση φάουλ του Ντομίνγκεθ, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τάφα.
84′ Κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) στον Γκαρσία για διαμαρτυρία.
86′ Γυριστό σουτ του Ιορδανίδη, η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Τάφα.
90+1′ Κοντινό σουτ από τον Καπό, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο του Ιωνικού και κατέληξε κόρνερ

Νίκη Βόλου : Αποστολίδης, Κυριακίδης Σ., Βοσκόπουλος, Αλιατίδης (70′ Τσιώλης), Παγώνης (85′ Βοσνιάδης), Καμπαγέρο, Μπιτσάκος (40′ Ντομίνγκεθ), Ιορδανίδης, Γκαρσία, Μασκουνιάν, Καπός.

Ιωνικός : Τάφα, Τσιριγώτης (46′ Μάναλης), Γκοτσούλιας, Κρητικός (90′ Καλογέρης), Καλλέργης (74′ Σμυρλής), Παπουτσογιαννόπουλος, Γκούφας, Ιωάννου, Τιεντσέ, Φουρλάνος, Μουστάκης