Βαριά εντός έδρα ήττα για τον Ολυμπιακό, εντείνεται ο προβληματισμός

Την πέμπτη του ήττα, και τρίτη διαδοχική στην έδρα του, γνώρισε ο Ολυμπιακός, που έχασε με 86-67 από την Αναντολού Εφές για την έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν με 18 πόντους πίσω στο σκορ στο ημίχρονο και παρά την προσπάθεια για ανατροπή, στο τέλος έμειναν από δυνάμεις.

Ο Ολυμπιακός σούταρε μόλις με 50% στο δίποντο (16/32) και 29% στο τρίποντο (8/28) ενώ είχαν δύο παραπάνω λάθη σε σχέση με τις ασίστ (14-16).

Το κυριότερο όμως ήταν πως δεν κατάφερε να βρει λύσεις απέναντι στους Βασίλιε Μίσιτς και Σέιν Λάρκιν. Ο πρώτος τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους έχοντας 6/9 δίποντα και 5/6 τρίποντα, ενώ ο δεύτερος είχε 24 πόντους με 4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 7/9 βολές.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Μπράντον Πολ με 15 πόντους με 4/8 τρίποντα, ξεχώρισαν για την ελληνική ομάδα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε καλά το παιχνίδι παίρνοντας από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Και παρότι η Εφές προσπέρασε στο 9′ (20-21) έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 24-21. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν και για το πρώτο τρίλεπτο στο δεύτερο δεκάλεπτο (28-29). Από εκείνο το σημείο η Εφές με του Μίσιτς και Λάρκιν να αποτελούν την επιθετική αιχμή, άνοιξε τη διαφορά. Στο 17′ ο Μιλουτίνοφ μείωσε σε 35-42, όμως ακολούθησε ένα 11-0 των Τούρκων που τους έφερε μπροστά στο ημίχρονο με 53-35.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός με τη δεύτερη πεντάδα του στο παρκέ κατάφερε να βρει ρυθμό και με τα σουτ του Πολ μείωσε σε 58-67. Η ανατροπή όμως δεν συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στην επίθεση ενώ η Εφές βρήκε λύσεις που της έδωσαν και πάλι διαφορά ασφαλείας. Στο 35′ ο Μίσιτς με εύστοχο τρίποντο από τα εννέα μέρα στη λήξη της επίθεσης έκανε το 63-76 και ουσιαστικά έδωσε τέλος στον αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άστοχοι και μοιραία γνώρισαν την ήττα με 86-67.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-53, 58-67, 67-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 8 (1), Ρότσεστι 4 (1), Πολ 15 (4), Κόνιαρης 5 (1), Σπανούλης 4, Τσέρι 2, Μιλουτίνοφ 10 (13 ριμπ.), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 14 (1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 3.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 24 (3), Μπομπουά 10 (1), Σίνγκλετον 7 (2), Μπαλμπάι, Πλάις, Μίσιτς 27 (5), Άντερσον 3, Πέτερς 3 (1), Ντάνστον 10 , Σιμόν 2.