Μεγάλο “διπλό” της Λαμίας στο AEL FC Arena! (photos+βαθμολογία)

Μια πολύ σπουδαία εμφάνιση που συνοδεύτηκε από τρία γκολ σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες στο πρωτάθλημα, πραγματοποίησε σήμερα η Λαμία.

Η ομάδα της Φθιώτιδας, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Γιάννη Σκόνδρα που σημείωσε δύο τέρματα, “άλωσε” το AEL FC Arena και έφτασε τους 10 βαθμούς, παίρνοντας ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Η ΑΕΛ δεν είχε στην επανάληψη τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει το ματς και έτσι δέχθηκε μία οδυνηρή εντός έδρας ήττα παρουσία περίπου 4.000 φιλάθλων.

Στο 33′ μακρινό σουτ του Μπέρτου, πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 39’ ο Ρόμανιτς έκανε τη συρτή σέντρα από τα αριστερά, ο Τουράμ κοντρόλαρε και από το πέναλτι σκόραρε για το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 56′ μακρινή σέντρα του Μόρα, ο Στάνκοβιτς με τον Θεοδωρόπουλο δεν έπιασε καλά το σουτ και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 64’ ο Ρόμανιτς έδωσε στον Σκόνδρα που έπιασε έναν δυνατό σουτ πολλά μέτρα έξω από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Τρία λεπτά αργότερα καλό σουτ από τον Μπούστος, έδιωξε σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος.

Στο 72’ λάθος μεταβίβαση του Κρίστινσον, ο Σκόνδρας πήρε τη μπάλα, έδωσε στον Ρόμανιτς που πάσαρε ξανά στον Σκόνδρα που σκόραρε από κοντά για το 0-3.

ΑΕΛ (Mιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπέρτος, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς (46’ Ασούμπρε), Στάνκοβιτς, Σεσέροβιτς (71’ Νούνιτς.), Μιλοσάβλιεβιτς (46’ Μπούστος), Κάτσε, Ουάρντα, Ντάουντα.

Λαμία (Αποστόλης Μάντζιος):  Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας (89’ Τζανετόπουλος), Βύντρα, Πλιάτσικας. Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Καραμάνος (81’  Ταϊρόν), Ρόμανιτς, Τουράμ (65’ Σάλιακας).