Super League 1 - Super League 2

Φιλική νίκη του ΠΑΟΚ στη Δράμα

Φιλικό τεστ ανάμεσα σε Δόξα και ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Δράμας, με τους δύο προπονητές να προχωρούν σε αρκετές “πειραματικές” κινήσεις.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε με τους περισσότερους βασικούς του παίκτες κατάφερε μέσα σε λίγα λεπτά να πετύχει τρία γκολ, να γυρίσει το παιχνίδι και να φύγει νικητής από τη Δράμα. Από την πλευρά της, η Δόξα έκανε έξυπνη διαχείριση υλικού και αντιμετωπίζει την Παρασκευή (15/11, 17:30) την Παναχαϊκή χωρίς απώλειες από το σημερινό φιλικό με τους «ασπρόμαυρους».

Το φιλμ του αγώνα όπως το παρουσίασε το sportdrama.gr

1′ Ο Πέλκας έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή από τα δεξιά όπως επιτίθεται ο ΠΑΟΚ και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ηλιάδη
3′ Ο Πέλκας πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά και έκανε το γύρισμα για τον Άκπομ με τον αμυντικό της Δόξας να καθαρίζει τη φάση πριν απειλήσει ο Άγγλος επιθετικός
8′ Ο Βιεϊρίνια έκανε το γέμισμα για τον Πέλκα ο οποίος σούταρε και ο Ηλιάδης έπιασε την μπάλα
11′ Ο Πέλκας έκανε το σουτ από τα αριστερά της περιοχής όπως επιτίθεται ο ΠΑΟΚ με τον Ηλιάδη να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα
12′ Πρώτη ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Κόντος έκανε την σέντρα από τα αριστερά όπως επιτίθεται η Δόξα με τον Σαμπανίδη να μην μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου
15′ Ο Πέλκας προσπάθησε να βρει τον Στοχ με τον Ηλιάδη να βγαίνει και να προλαβαίνει τον μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ, διώχνοντας σε κόρνερ το οποίο έφερε μια ακόμα τελική από τον Άκπομ που έφυγε άουτ
20′ ΓΚΟΛ! Ο Αλέξανδρος Κόντος έστειλε με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ την μπάλα στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα Παπαδόπουλου και έβαλε μπροστά τους «μαυραετούς».
28′ Ο Αργυρόπουλος εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά όπως κάνει επίθεση η Δόξα με τον Παπαδόπουλο να σώζει την εστία του με εξαιρετική επέμβαση
31′ Ο Μαουρίσιο έκανε εξαιρετική κούρσα από τα αριστερά, έδωσε την μπάλα στο Ροντρίγκο ο οποίος έκανε το γύρισμα με αποδέκτη τον Πέλκα που σούταρε από το ύψος του πέναλτι αλλά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ηλιάδη
57′ ΓΚΟΛ! Ο Πέλκας εκτέλεσε το κόρνερ με τον Ηλιάδη να προσπαθεί να μπλοκάρει την μπάλα όμως την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του
60′ Ο Ζαμπά έκανε το συρτό σουτ από το ημικύκλιο με τον Γουϊνει να πέφτει στη γωνία του και να πιάνει την μπάλα
62′ ΓΚΟΛ! Ο Ζαμπά έκανε την κούρσα, έδωσε την μπάλα στον Πέλκα που μέσα από την περιοχή και δεξιά έκανε το παράλληλο γύρισμα με τον Άκπομ να την στέλνει στα δίχτυα

Δόξα Δράμας : Ηλιάδης, Μαρκοπουλιώτης, Αργυρόπουλος, Οικονόμου, Περέγιο, Κόντος, Αναστασίου, Αυλωνίτης, Παρασκευάς, Σαμπανίδης, Παπαϊωάννου. Αγωνίστηκαν και οι Πλέγας, Κρητικός, Παπαργυργίου, Πινδώνης, Σιώπης, Ρόβας, Τάσιος

ΠΑΟΚ : Παπαδόπουλος, Ροντρίγκο (65′ Τάχατος), Καλουτσικίδης (46′ Λάμπρου), Βαρέλα (58′ Ντάικο), Παναγιώτου, Μαουρίσιο (65′ Γρόσδης), Στοχ (46′ Τσιγγάρας), Πέλκας (65′ Σαλαμούρας), Βιεϊρίνια, Άκπομ, Ζαμπά