Επιβλητικός ο Ήφαιστος στην Λήμνο απέναντι στον αγνώριστο Άρη

Ο Ήφαιστος Λήμνου επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από τρεις σερί ήττες, με επιβλητική εντός έδρας νίκη επί του Άρη (85-59) για την 7η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους από το πρώτο ημίχρονο (39-27) και στο δεύτερο προοδευτικά αύξαναν την διαφορά.

Ο Ήφαιστος είχε τον έλεγχο χάρις στην εξαιρετική άμυνα του, που οδήγησε τους «κίτρινους» σε 19 λάθη (έναντι 9 δικών του), την υπεροχή του στα ριμπάουντ (είχε τρία παραπάνω επιθετικά από τον Άρη) και τα διπλάσια τρίποντα (10/26 έναντι 5/19).Ο Μάριο Λιτλ με 18 πόντους με 8/13 σουτ εντός πεδιάς ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ίδιο καλά με τον Ήφαιστο να είναι πιο εύστοχος από τον Άρη και για αυτό μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ με 16-11.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στην επίθεση να ανεβάσουν την διαφορά στο +13(33-20)στο 25′. Ο Άρης δεν έβγαλε αντίδραση και το ημίχρονο τον βρήκε στο – 12.

Το δεύτερο ημίχρονο το μετέτρεψε σε διαδικαστικό ο Ήφαιστος καθώς σε κανένα σημείο του δεύτερου μισού δεν έπεσε η διαφορά κάτω από τους 15, με αποτέλεσμα η ομάδα της Λήμνου να διασύρει τον Άρη με 85-59.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 39-27, 60-43, 85-59.