Δύσκολο πέρασμα της Βέροιας από τη Θεσσαλονίκη (βαθμολογία)

Τη νίκη έστω και αν δυσκολεύτηκε πήρε η Βέροια 2017 απέναντι στον ΑΕΣΧ Πυλαίας καθώς επικράτησε με 34-31 στο εξ’αναβολής παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Όπως αναφέρει το e-handball.gr, τo παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Βέροια κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά της τάξεως των τριών τερμάτων (8-5) και να φτάσει ακόμα και τα 6 γκολ διαφοράς (15-9) στο 21ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο όμως, η ομάδα της Βέροιας είχε ένα επιθετικό μπλακ-άουτ κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Πυλαία και με ένα τρομερό σερι 8-0 στα τελευταία λεπτά πήγε στα αποδυτήρια με το υπερ της 17-15.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ίδια καθώς και πάλι καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε καταφέρει να πάρει διαφορά. Μετά όμως το 50ο λεπτό και με το σκορ στο 25-25, η Πυλαία είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες. Αυτό το έκαναν οι φιλοξενούμενες που έστω και αργά πήραν ένα μικρό προβάδισμα με τέρματα της Τσαουσίδου, το οποίο κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι το τέλος φεύγοντας με το ροζ φύλλο αγώνα από την Θεσσαλονίκη.

Για την Πυλαία οι αδερφές Κουκμίση πέτυχαν συνολικά 18 τέρματα (13 η Κατερίνα και 5 η Μαγδαληνή) και ακολούθησε η Σελεμίδου με 6. Για την Βέροια 17 η Τσαουσίδου πέτυχε 9 γκολ και ακολούθησε η Μάστακα με 7.

Ακολουθεί η διακοπή του πρωταθλήματος εκεί όπου οι ομάδες θα έχουν την ευκαιρία να ανασυνταχθούν.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΒΕΡΟΙΑ 2017 31-34

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-4, 5-8, 7-12, 12-15, 17-15 (ημχ.) 18-18, 23-22, 25-25, 27-27, 28-30, 31-34

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Βασίλης Σκανδάλης): Κουκμίση Κ. 13, Βράμπα 2, Παραστατίδου 1, Βακουφάρη, Κουκμίση Μ. 5, Καπρινιώτη, Κοπανέλου, Αντωνιάδου, Ιωαννίδου, Μαυροπούλου, Δημητρακοπούλου, Αθανασοπούλου 1, Σελεμίδου 6, Πετρίδου, Λούρη 3, Στεφανίδου.

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Σταυρούλα Ψωμιάδου): Τσαουσίδου 9, Τζούρισιτς 3, Καραμπατσάκη 1, Ανθίτση, Καραχαρίση 4, Μπασμά, Δελησάββα, Τηλαβερίδου, Γεωργιάδου 1, Βασιλειάδου 3, Κόβιτς 6, Πιτούλια, Μάστακα 7.

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 4-4 Πέναλτι: 7/7-6/7, Κόκκινη κάρτα: Παραστατίδου 29.21 (τρία δίλεπτα)