Τέλος στο αρνητικό σερί με εντυπωσιακό Μποχωρίδη για τον Άρη

Επιστροφή στις νίκες στην Basket League για τον Άρη.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 72-59 του Περιστερίου και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από έξι διαδοχικές ήττες καθώς η τελευταία του νίκη ήταν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για το Περιστέρι που συνεχίζει στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 6-2.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λευτέρης Μποχώριδης που στην επιστροφή του από τον τραυματισμό που τον είχε κρατήσει εκτός δράσης, είχε 27 πόντους με 9/11 δίποντα και 9/9 βολές, πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Ο Άρης έφτασε στη νίκη παρότι τελείωσε το παιχνίδι με μόλις 2/16 τρίποντα, ενώ είχε ακόμα 27/50 δίποντα, μάζεψε 10 παραπάνω ριμπάουντ (45-35) και έκανε και ένα επιπλέον μπλοκ (7-6). Από την άλλη πλευρά το Περιστέρι είχε 16/36 δίποντα και 5/27 τρίποντα, δύο παραπάνω ασίστ (12-14) και κλεψίματα (7-9) ενώ έκανε και ένα λιγότερο λάθος (14-13).

Με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να σημειώνει οκτώ πόντους ο Άρης προηγήθηκε με 10-6 στο 4′, όμως οι φιλοξενούμενοι τρέχοντας ένα σερί 7-0 με τέσσερις πόντους από τον Μορέιρα, προσπέρασαν με 13-10. Ο Άρης όμως βρήκε επιθετικές λύσεις και σε άλλους παίκτες και ξέφυγε στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με 19-14.

Βασιλόπουλος και Γκρέι μείωσαν για το Περιστέρι σε 21-19, όμως ο Άρης με σερί 6-0 άνοιξε τη διαφορά με τον Γκετσεβίτσιους να κάνει το σκορ 27-19 στο 13′ απάντηση των παικτών του Ηλία Ζούρου ήταν ένα δικό τους σερί 8-0 με τον Χάτσερ να ισοφαρίζει σε 27-27. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα μικρό 4-0 πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 39-35.

Το σερί του Άρη συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με τον Μποχωρίδη να κάνει το σκορ 43-35. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 43-40 στο 24′ και σε 45-42 ένα λεπτό αργότερα. Ο Άρης όμως με επτά αναπάντητους πόντους πήγε στο +10 (52-42) στο 27′ και με αυτή τη διαφορά έκλεισε την τρίτη περίοδο.

Ο Χάτσερ με 3/3 βολές μείωσε σε 58-51 όμως το Περιστέρι έμεινε στη συνέχεια για περισσότερο από έξι λεπτά δίχως σκορ. Σε αυτό το διάστημα ο Άρης έχτισε σερί 10-0 και έφτασε να προηγηθεί με 68-51 τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος. Η διαφορά έφτασε και στο +18 (72-54) πριν το Περιστέρι μειώσει στο τελικό 72-59.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-35, 58-48, 72-59.