Χωρίς να φορτσάρει ο Ολυμπιακός, επέστρεψε στην κορυφή (βαθμολογία)

Αήττητος συνέχισε ο Ολυμπιακός την πορεία του στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε του Φαίακα Κέρκυρας εντός έδρας με 32-22.

Όπως αναφέρει το e-handball, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, με το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι 6-2 υπέρ τους, ενώ συνέχισαν να ανοίγουν τη διαφορά γράφοντας το 9-3 με γκολ του Δεληχρήστου.

Ο Φαίακας, αντέδρασε και έτρεξε ένα σερί 4-0 (9-7) με τη διαφορά να κυμαίνεται σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο γκολ, 13-12, αλλά ο Ολυμπιακός ξαναπήρε το προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο στο 17-14.

Με την επανανέναρξη του παιχνιδιού η εικόνα στο σκορ ήταν η ίδια για τα πρώτα 10 λεπτά, μέχρι που η ψαλίδα άρχισε να ανοίγει με γκολ των Μάλλιου, Μπάγιου και Μούγιτς. Στην επικράτηση του Ολυμπιακού μεγάλη συμβολή είχαν και οι δύο τερματοφύλακες των «ερυθρόλευκων» Σπίκιτς και Τερλέσκι που πραγματοποίησαν πάρα πολύ καλή εμφάνιση.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μπάγιος με 7 τέρματα, ενώ 6 σημείωσε για τους Κερκυραίους ο Χερουβίμ.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-2, 8-3, 11-8, 13-12, 17-14 (ημχ.), 19-16, 22-18, 26-19, 28-20, 30-20, 32-22

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Nομικός 3, Μάινας, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Μούγιτς 2, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Μπάγιος 7, Δεληχρήστος 5, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης 3.

Φαίακας (Ριγανάς): Τζούκας, Δούγιας 2, Δέσπος 2, Κουλούρης, Μάτοβιτς, Κόντης 4, Χερουβείμ 6, Δελλής 5, Πίτος, Βλαχόπουλος, Χάλαρης 3, Γιαννακόπουλος, Σουλάνης, Τσιλιμπάρης, Σκουρταί, Νάστος

Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 5/6 – 1/4