Εντυπωσιακός ο Πανιώνιος στο φινάλε με τον ΠΑΟΚ (βαθμολογία)

Μέσα από μία σπουδαία τέταρτη περίοδο στη διάρκεια της οποίας έκανε επιμέρους σκορ 35-19, ο Πανιώνιος σημείωσε πολύτιμη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 97-87.

Οι γηπεδούχοι κάλυψαν στην ουσία μια διαφορά 18 πόντων αφού ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν πίσω με οχτώ. Έτσι έφτασαν στην τρίτη νίκη τους σε εννιά αγωνιστικές και “έπιασαν” τον ΠΑΟΚ -αλλά και το Ρέθυμνο Cretan Kings- που παραμένει χωρίς επιτυχία μακριά από την έδρα τους (0-5).

Οι “κυανέρυθροι” πήραν διψήφιο αριθμό πόντων από πέντε παίκτες ενώ σημαντικό ρόλο διαδραμάτισαν τα 4/7 τρίποντα που είχαν στην τέταρτη περίοδο ενώ στις τρεις πρώτες μέτρησαν 6/17. Στα “κλειδιά” του αγώνα και τα λάθη αφού ο ΠΑΟΚ έκανε επτά περισσότερα (17 έναντι 10 των νικητών), κάνοντας μάλιστα επτά στην τελευταία περίοδο.

Βρίσκοντας καλά περιφερειακά σουτ ο Πανιώνιος Su Casa μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στα μισά της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 14-7. Επιστρέφοντας από τάιμ άουτ, ο ΠΑΟΚ με δύο τρίποντα από τον Μπεστ και τον Τσόχλα, δύο από τις τρεις αλλαγές του Χαραλαμπίδη, μάζεψε γρήγορα τη διαφορά (14-13). Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 19-16, έχοντας 5/6 δίποντα.

Περνώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι στους Μαργαρίτη και Νόουλς, ο ΠΑΟΚ άρχισε τη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 14-3 με το οποίο βρέθηκε προηγούμενος με 30-22 στο 15′. Ο Πανιώνιος Su Casa προσπάθησε να βρει λύσεις με ένα σχήμα δύο ψηλών (Λι και Σάμουελς) και μείωσε στο 31-34, προκαλώντας μάλιστα και φθορά στους ψηλούς τους ΠΑΟΚ (τέσσερα για Σαρικόπουλο, τρία για Νόουλς). Ο Σάμουελς ήταν πολύ αποτελεσματικός επιθετικά (16 πόντοι στο ημίχρονο) και ο Πανιώνιος Su Casa ισορρόπησε και προσπέρασε μετά από αρκετή ώρα για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 45-44, χάρη στο επιμέρους 23-14 στο δεύτερο πεντάλεπτο.

Το πρόβλημα των φάουλ στους παίκτες του στο “5”, έγινε ακόμη μεγαλύτερο για τον ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά αφού έφτασε τα τέσσερα και ο Σάμουελς, όμως οι φιλοξενούμενοι ανοίγοντας τον ρυθμό τους στην επίθεση, βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με 57-49 στο 26′. Ο Πανιώνιος Su Casa όμως πλησίασε γρήγορα στους τρεις (54-57). Ο Κώστας Χαραλαμπίδης δοκίμασε σχήμα χωρίς σέντερ (Ουίγκινς και Εγκεκέζε) και προηγήθηκε ξανά με οχτώ (60-68 στα 20”). Δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Δικέφαλος ήταν μπροστά με 68-62.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Πανιώνιος Su Casa μπήκε πολύ καλά και με σερί 7-0 πήρε ξανά προβάδισμα (69-68) και με προσωπικές ενέργειες του ΜακΓκίλ ήταν μπροστά με 77-72 στο 34′ κάνοντας ένα επιμέρους 17-4 από το 29′. Οι γηπεδούχοι είχαν πια ρυθμό και βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια (είχαν 4/6 τρίποντα στα πρώτα επτά λεπτά της τέταρτης περιόδου) άνοιξαν την “ψαλίδα” στους 10 (88-78) 3:36 πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του είχε κακές επιλογές στην επίθεση, έκανε λάθη κάποιες φορές αβίαστα και μοιραία ο Πανιώνιος Su Casa που είχε την ψυχολογία με το μέρος του, προηγήθηκε με 12 στο 38′ (93-81) και “κλείδωσε” τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 45-44, 62-68, 97-87.