Νέα “κατοστάρα” για τον Παναθηναϊκό στη Basket League (βαθμολογία)

Την ένατη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, σημείωσε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 103-69 του Κολοσσού στη Ρόδο, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής στην Basket League.

Αυτό ήταν το έκτο διαδοχικό παιχνίδι των πρωταθλητών στη λίγκα, που ξεπερνούν τους 100 πόντους και έβδομο συνολικά.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 12 παραπάνω ριμπάουντ (30-42), εννέα ασίστ (16-25) και πέντε μπλοκς (0-5), ενώ σούταραν 28/36 δίποντα και 10/24 τρίποντα. Από την άλλη πλευρά οι «θαλασσί» σούταραν 21/46 δίποντα και 5/21 τρίποντα, ενώ είχαν τέσσερα παραπάνω κλεψίματα (13-9) και έκαναν και πέντε λιγότερα λάθη (13-18).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι με καλάθια από τους Ντάνιελς και Κρομά προηγήθηκαν με 9-3 στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης. Στα επόμενα τριάμισι λεπτά του αγώνα όμως ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 17-0 ανατρέποντας πλήρως την εικόνα του αγώνα καθώς προηγήθηκε με 20-9. Ο Κολοσσός μείωσε σε 14-20 όμως οι «πράσινοι» κράτησαν το προβάδισμα και στο τέλος του δεκαλέπτου ανέβασαν τη διαφορά τους σε διψήφια επίπεδα (21-32).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν το προβάδισμά τους στο +20 με ένα μικρό σερί 6-0 και τον Παπαπέτρου να κάνει το σκορ 24-44 στο 15′. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 31-48 με τον Τζάκσον όμως ένα νέο σερί, 7-0, του Παναθηναϊκού τον έφερε στο 31-56 λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους (33-56).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να έχουν σταθερά το προβάδισμα και τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Στα μέσα της τρίτης περιόδου ένα σερί 9-0 των φιλοξενούμενων τους έφερε στο +35 με τον Τόμας να κάνει το σκορ 73-38. Οι Ρόδιοι απάντησαν με ένα δικό τους σερί 8-0 με το οποίο μείωσαν σε 46-73, ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +27 (48-75).

Άρης Λυκογιάννης και Ρικ Πιτίνο -στην επιστροφή του στη Basket League- χρησιμοποίησαν όλους τους παίκτες που είχαν στις 12άδες τους και σκόραραν σχεδόν όλοι. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα του κοντά ή πάνω από τους 30 πόντους ενώ δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα ο Τζόνσον με εύστοχο τρίποντο έφτασε τους 100 πόντους για τους φιλοξενούμενους, που το φινάλε του αγώνα τους βρήκε να επικρατούν με 103-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-32, 33-56, 48-75, 69-103.