Άλλη μια οδυνηρή ήττα του Άρη στη Basket League (βαθμολογία)

O Πανιώνιος έμεινε όρθιος στο πολύ σημαντικό παιχνίδι με τον Άρη, νικώντας τον μέσα στο “Nick Galis Hall” με 86-80 και φτάνοντας στις τέσσερις νίκες σε 10 αγωνιστικές.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 2-8. Ο παίκτης που έκρινε το ντέρμπι ήταν ο Ταϊρίκ Ντουρέν που σημείωσε τους εννιά από τους τελευταίους 11 πόντους της ομάδας του, που μάλιστα έφτασε στη νίκη με ένα σερί 11-2 στα τελευταία τρία λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πριν τη συμπλήρωση δύο λεπτών ήταν μπροστά με 6-0 με πέντε πόντους του Σάμιουελς όμως η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση αφού στο επόμενο δίλεπτο “έτρεξαν” σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 7-6. Στα μισά της πρώτης περιόδου υπήρχε ισοπαλία στους 12 πόντους, με τον Άρη να εκτελεί από κοντά με Μιλόσεβιτς και Ντραγκίσεβιτς. Για τον Πανιώνιο όμως ο Σάμιουελς συνέχισε να είναι παραγωγικός και τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 10 πόντους, επέτρεψε στην ομάδα του να μείνει κοντά στο σκορ (20-19).

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τις ομάδες να ανεβάζουν την ένταση στις προσπάθειες τους και την επιθετική παραγωγικότητα τους.. Ο Πανιώνιος μετά τον Σάμιουελς, άρχισε να παίρνει με σταθερότητα σκορ από τον Λι και από τον Βεργίνη στη συνέχεια. Ο Αμερικανός σημείωσε οκτώ πόντους σε μόλις τέσσερα λεπτά (29-30) ενώ το προβάδισμα των φιλοξενούμενων άνοιξε στους έξι (29-35). Ο Άρης όμως με τέσσερα τρίποντα από τον Φιτζπάτρικ απέναντι σε άμυνα ζώνης “3-2” κατάφερε να μην επιτρέψει στον αντίπαλο του να ξεφύγει περισσότερο (40-42 στο 18′).

Ο Πανιώνιος πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος, με τον Δημήτρη Βεργίνη να σημειώνει εννιά πόντους στη δεύτερη περίοδο (47-49), παρότι ο Άρης βρήκε δύο τρίποντα στην εκπνοή των τελευταίων δύο επιθέσεων του με Μπράουν και Γκετσεβίτσιους. Μετά τις δύο πρώτες περιόδους οι γηπεδούχοι είχαν 8/16 τρίποντα και οι φιλοξενούμενοι 12/16 δίποντα, δύο στοιχεία που φανερώνουν τον τρόπο με τον οποίο προσέγγισαν το παιχνίδι, τουλάχιστον στο πρώτο μέρος του.

Η ατομική άμυνα του Άρη είχε προβλήματα και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, γεγονός που επέτρεψε στον Πανιώνιο που είχε καλές επιλογές, να ξεφύγει με 10 (49-59) με τον Βεργίνη να συνεχίζει να σκοράρει, φτάνοντας τους 17 πόντους. Ένα προσωπικό σερί 5-0 του Μόρις μάζεψε τη διαφορά (54-59 στο 25′) και ο Μποχωρίδης σκόραρε για πρώτη φορά στο παιχνίδι από τη γραμμή του φάουλ στα 3:42 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (56-62). Στο 30′ ο Πανιώνιος είχε ένα καλό προβάδισμα (59-68).

Ο Λίνος Γαβριήλ επέλεξε άμυνα ζώνης -”2-3” που μετατρεπόταν και σε “3-2”- στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου όμως ο Άρης παίρνοντας σκορ κυρίως από τον Μόρις και με ένα μικρό ξέσπασμα του Μποχωρίδη ισοφάρισε στους 73 στο 35′ και λίγο μετά προσπέρασε με 78-75 στο 37′. Ο Πανιώνιος όμως απάντησε και βρέθηκε μπροστά με 82-78 στο 1:14 με επτά διαδοχικούς πόντους του Ντουρέν. Ο Ντραγκίσεβιτς έκανε το 80-82 στα 25”, ο Βεργίνης από τη γραμμή του φάουλ έκανε το 80-84, ακολούθησε άστοχο σουτ του Μόρις και ο Ντουρέν με νέες βολές διαμόρφωσε το τελικό 80-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-49, 59-68, 80-86.