Κατηγορίες
Basket

Β Εθνική (Βορράς) Έφτασε το 10×10 ο ΠΑΣ Γιάννινα, στην τρίτη θέση ο Ερμής Λαγκαδά (βαθμολογία (10ης αγωνιστικής)

Το…βιολί του συνεχίζει ο ΠΑΣ Γιάννινα, που με τη νίκη του κόντρα στους Μαχητές Πειραματικού, έφτασε το 10×10 και οδηγεί τη κούρσα του Βόρειου ομίλου της Β Εθνικής.

Στη δεύτερη θέση παραμένει η Δόξα Λευκάδας, που τα βρήκε…σκούρα κόντρα στη Γέφυρα (66-65 μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι), ενώ στην τρίτη θέση ισοβαθμούν τρεις ομάδες.

Ο Ερμής Λαγκαδά «εξαργυρώνει» το νικηφόρο του σερί, επικρατώντας και σήμερα του ΚΑΟ στη Χαλκιδική, ενώ μια ακόμη νίκη σημείωσε η Καβάλα, που πέρασε από τη δύσκολη έδρα της ΧΑΝΘ.

Ανοδική πορεία παρουσιάζει στα τελευταία παιχνίδια ο Πολύγυρος, που επικράτησε με 88-72 της Ευκαρπίας, όπως επίσης και ο Αίας Ευόσμου, που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Κομοτηνής.

Την πιο ευρεία νίκη της ημέρας σημείωσε το Στρατώνι, που έφτασε στο +28 κόντρα στα Φάρσαλα, ενώ ο Έσπερος Λαμίας πήρε νίκη-ανάσα στα Γρεβενά επί του τοπικού Πρωτέα.

Τα απολέσματα :

Σάββατο 7/12
Πολύγυρος – Ευκαρπία 88-72

Κυριακή 8/12
ΚΑΟΧ – Ερμής Λαγκαδά 64-84
ΧΑΝΘ – Καβάλα 67-70
ΠΑΣ Γιάννινα – Μαχητές Πειραματικού 64-52
Στρατώνι – Φάρσαλα 82-55
Αίας Ευόσμου – ΓΑΣ Κομοτηνής 71-66
Πρωτέας Γρεβενών – Έσπερος Λαμίας 73-89
Δόξα Λευκάδας – Γέφυρα 66-65

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ – ΕΥΚΑΡΠΙΑ 88-72
Δεκάλεπτα : 26-20, 37-40, 88-72
Διαιτητές : Πιτσίλκας-Ξέρας-Μαραμής
Πολύγυρος (Τσούρμας) : Αμπατζίδης 7 (1), Πιπιλιάρης, Ντισλής 20 (1), Δεληγκάρης, Βλάχος 12 (1), Γούτας, Παπαθανασίου, Νικολόπουλος, Νούκαρης 22 (4), Ζήσης, Αμούτζιας, Γραβάνης 20 (1).
Ευκαρπία (Νίκου) : Τουλούπης 7 (1), Κιούρκας, Κοσμίδης, Χ.Μιχαηλίδης 10, Χολέβας 14 (1), Απιδόπουλος 6 (2), Πλεξίδας 12 (2), Χατζίδης 8, Γκαβέζος 7 (1), Πρεδράρης 4, Χαρτόπουλος 3.

ΚΑΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 64-84
Δεκάλεπτα: 15-24, 33-40, 51-63, 64-84
Διαιτητές: Μπητης – Δημάδης – Γιαννούλης Α.
ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος): Σερέτης , Σμυρλής Γ. 10 (3), Φιλοξενίδης Κ. 11 (1), Σακοράφας 2, Φιλοξενίδης Ι. 12 (1), Χαρταβέλας 2, Τογανίδης 2, Κωνσταντινίδης 9, Ζάχαρης 5(1) , Γεωργίου 6, Βλαγκόγιας 5
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Αποστολίδης 6 (1), Μάρουσιτς 23 (1), Ελευθεριάδης 2, Πλιούκας 5 (1), Σιώπης 1 5(2), Αβοκάτος 4, Θεοδωρίδης 11, Χριστοδούλου 16, Ιατρίδης 2, Γεωργιάδης.

ΧΑΝΘ – ΚΑΒΑΛΑ 67-70
Δεκάλεπτα: 13-16, 36-39, 53-53, 67-70
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Ελ.-Τσουμαχίδης-Κοντογιάννης
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Βαζούκης, Στεφανίδης 10 (2), Απαζίδης 10 (1), Θεοδωρίδης 9 (3), Μπαλάσκας 8 (2), Κουτουξίδης 8, Καραγεωργίου 13 (1), Τσιριλάκης 4, Μερμήγκης 5 (1)
Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης 6, Σαββίδης, Λαμπρόπουλος 24 (2), Αθανασιάδης 9 (1), Αμπαράς 8 (1), Φλιάτης 13, Νταλός 4, Αδαμόπουλος 7, Τεπετίδης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ 64-52
Δεκάλεπτα: 15-15, 42-24, 55-38, 64-52
Διαιτητές: Ξενικάκης-Ντούρας-Μπακάλης
ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Νίκας 3 (1), Ντόβας 25 (5), Μαυρογιάννης, Καραγκιολίδης 2, Ναούμης 3 (1), Μάντζιος 2, Πάτρας 13 (1), Κωστούλας 2, Μανάκας 14, Γιωτάκης, Τσίρμπας,
Μαχητές-Πειραματικού (Χατζηκυριακίδης): Σιπιτάνος, Χατζηκυριακίδης 12(2), Γεωργίου 8(1), Κουντουρατζογλου 8, Μαυρίδης 6(2), Ζιάκας, Κλωνάρας 2, Βαιντερλής 7, Μητσάκης 7(1), Λαζάρου 2

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΦΑΡΣΑΛΑ 82-55
Δεκάλεπτα: 20-12, 31-28, 54-39, 82-55
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Σαρακενίδης-Κουκουλεκίδης
Στρατώνι (Μύθου): Ψευτογκάς 6 (2), Χαλάτσης 12 (2), Μπαρζού, Κυριλής 15 (1), Καραδήμας, Φώτογλου 8, Σαμαράς 13 (4), Ιατρίδης 15 (2), Κάσουρας, Δασκαλόπουλος 13, Κατάνος
Φάρσαλα (Γιασσάρης): Στάνκοβιτς, Καλτσούνας, Παπαχρήστος 4, Τσούμας 3, Βρεττάς 5, Πεταλωτής 11 (1), Μουλάς 5, Δέσπος 18, Τσούκας 9(1)

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ 71-66
Δεκάλεπτα: 15-15, 32-26, 49-41, 71-66
Διαιτητές: Μπίκας-Τσάτσης-Ορφανός Εμμ.
Αίας Ευόσμου (Γυμνόπουλος-Κόρκας): Μπρουκς 6(1), Λαζαρίδης 11(3), Πετανίδης 3(1), Πουλιανίτης 7, Ζώτος 16(1), Σεκαδάκης, Στόλης 7, Καπινιάρης 13(1), Παπαπασχάλης, Κατσαούνης 2, Περιστεράκης 6(2)
ΓΑΣ Κομοτηνής (Λεμονίδης): Καρκατσέλης 13(1), Λεπτοκαρίδης 1, Μαστροδημήτρης, Λεχούδης 19(1), Κουτσοβασίλης 5(1), Παπανδρεόπουλος, Σπέντζος 10, Χαληλ 14, Τσουμπρης, Σταυριανόπουλος

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 73-89
Διαιτητές: Θεοδώρου, Γραικός, Βασιλόπουλος
Δεκάλεπτα: 22-16, 41-37, 56-62, 73-89
Πρωτέας (Μουρουζίδης): Σισμάνης 4, Μαλούτας 7(1), Μιχαηλίδης 3(1), Βλάχος 11(1), Μπέζας 7, Τακίδης 11, Μαλιούρας 5, Μακρής 18(4), Μπεχλιβανίδης 7(1), Πελίγκος, Συλλάκος
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκουντγουιν 14(4), Μούτσα 8, Στογιάνοβιτς 17(2), Ρουμελιώτης 25(7), Τσιμίδης 15, Δαχρετζής 10(2), Παπανικολάου, Φύκας, Σεργιανάι, Ματζούκας, Γκίρτσης, Λαμπάς.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΓΕΦΥΡΑ 66-65
Δεκάλεπτα: 17-22 26-34 49-52 66-65
Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Παπανικολάου
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Βακουφτσής 14(1), Αργυρός, Σταματέλος, Τσιαβές 12, Βαγενάς 12 (1), Χρύσης 15(2), Γ.Αναγνωστόπουλ0ς 8, Χ.Αναγνωστόπουλος 5(1), Βλαχάκης, Βάνης, Βλάχος
Γέφυρα (Μελετιάδης): Μπέγας 9(3), Ματενιδης 11(1), Μάρτζος 8(1), Ονάσογλου 12, Αποστολίδης 6, Τσακαλέρης 3, Τζουβάρας, Κότσανος 9, Παπαδόπουλος, Κολοκοτρώνης 7(1), Κιουρτσίδης

Η βαθμολογία

    ΑΓ Ν Η ΠΥ ΠΚ +/- Β
1 ΠΑΣ Γιάννινα 10 10 0 762 594 168 20
2 Δόξα Λευκάδας 10 8 2 759 694 65 18
3 Ερμής Λαγκαδά 10 7 3 752 684 68 17
4 Καβάλα 10 7 3 726 674 52 17
5 ΓΣ Φαρσάλων 10 7 3 748 724 24 17
6 Πολύγυρος 10 6 4 716 701 15 16
7 ΠΣ Ευκαρπίας 10 6 4 724 724 0 16
8 Αίας Ευόσμου 10 4 6 701 699 2 14
9 ΧΑΝΘ 10 4 6 724 723 1 14
10 Μαχητές Πειραματικού 10 4 6 699 703 -4 14
11 Στρατώνι 10 4 6 705 723 -18 14
12 Πρωτέας Γρεβενών 10 4 6 742 771 -29 14
13 ΚΣ Γέφυρας 10 3 7 743 702 41 13
14 Έσπερος Λαμίας 10 3 7 764 820 -56 13
15 ΓΑΣ Κομοτηνή 10 3 7 724 786 -62 13
16 ΚΑΟΧ 10 0 10 567 826 -259 8

Επόμενη αγωνιστική (11η, 15/12)

Ευκαρπία – ΚΑΟ Χαλκιδικής
Ερμής Λαγκαδά – ΠΑΣ Γιάννινα
Καβάλα – Αίας Ευόσμου
Έσπερος Λαμίας – ΧΑΝΘ
Γέφυρα – Πρωτέας Γρεβενών
ΓΑΣ Κομοτηνή – ΑΟ Πολυγύρου
Φάρσαλα – Δόξα Λευκάδας
Μαχητές-Πειραματικού – Στρατώνι