Μια ακόμη μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη της ΑΕΚ!

Με νίκη συνέχισε στο Basketball Champions League η ΑΕΚ.

Για την όγδοη αγωνιστική της διοργάνωσης, πέρασε νικηφόρα με 79-67 από το Πο κόντρα στην Ορτέζ, φτάνοντας στο 6-2. Η ελληνική ομάδα μοιράζεται την πρώτη θέση του ομίλου με την Χάποελ Ιερουσαλήμ, την οποία θα υποδεχθεί την επόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι, έφτασε τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, σημείωσε 49 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και στ συνέχεια συντήρησε αυτό της το προβάδισμα φτάνοντας στην έκτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Τέσσερις παίκτες της «Ένωσης» τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ και πάλι τον Κιθ Λάνγκφορντ που τελείωσε με 15 πόντους. Ωστόσο ο Αμερικανός σημείωσε τους 11 από αυτούς στα πρώτα επτάμιση λεπτά του αγώνα!

Με τον Λάνγκφορντ αλλά και τον Χρυσικόπουλο να ξεκινά «ζεστός» το παιχνίδι η ΑΕΚ προηγήθηκε με 18-6 στο πεντάλεπτο αλλά και 23-11 δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (11-27). με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Χρυσικόπουλος έστειλε τη διαφορά στο +19 κάνοντας το σκορ 11-30. Στ επόμενο τετράλεπτο όμως οι αλλαγές αποσυντόνισαν την ΑΕΚ με αποτέλεσμα οι Γάλλοι να τρέξουν ένα επιμέρους 12-2 και να μειώνουν σε 23-32. Η ΑΕΚ ωστόσο βρήκε λύσεις, μετέτρεψε το 27-36 σε 29-46 και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 49-31.

Η διαφορά συντηρήθηκε κοντά στους 15 πόντους σε όλη την τρίτη περίοδο, με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Ρέι με δύο δικά του τρίποντα έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, το +21, κάνοντας το σκορ 54-75. Ένα σερί 8-0 της Ορτέζ της επέτρεψε να μειώσει σε 62-75 στο 37′ όμως στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες, με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει και την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 79-67.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 31-49, 52-67, 67-79.

ΟΡΤΕΖ (Βιλά): Αγιαγί 5 (1), Σουπάς 8, Κορνελί 15 (1), Ντιαβαρά 2, Πουαβεγιούν, Καβαλιέρ 10, Μπρακέ 8, Ντέντμον 12 (1), Ιμπέκουε 7 (1), Μουρ.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 9 (1), Γιαννόπουλος, Ματσιούλις 7 (1), Σαντ-Ρος 10 (1), Σλότερ 4, Χρυσικόπουλος 14 (2), Γκίκας, Στ. Γιάνκοβιτς, Κακλαμανάκης 5, Λάνγκφορντ 15 (2), Μαυροειδής 4, Ρέι 11 (3).