Δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στην Ισπανία ο Ολυμπιακός

O Ολυμπιακός δεν απείλησε σε καμία στιγμή τη Ρεάλ Μαδρίτης με τους Ισπανούς να φτάνουν σε μια άνετη νίκη με 93-77 για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Μαδριλένοι βρίσκονται στο 10-3, ενώ ο Ολυμπιακός στο 5-8.

Οι “ερυθρόλευκοι” υποδέχονται τη Χίμκι (18/12) και ταξιδεύουν στο Βελιγράδι για τον αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα (20/12) στην διπλή εβδομάδα που έρχεται.

Όπως αναφέρει το basketa.gr, μετά από ένα «αργό» ξεκίνημα που σε κάθε καλάθι θα μπορούσε να αιτιολογήσεις ακόμη και την κραυγή «γκολ!» (2-2 στο 4’, 6-4 στο 5’20’’) οι Μαδριλένοι άρχισαν να χρησιμοοποιούν τα σουτ τριών πόντων για να φτάσουν από το 12-8 (8’) στο 21-10 (10’) και στο 39-20 (16’) με 6/14 από τα 6μ75 και πολύ καλή δουλειά πάνω στον Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος σέντερ βρήκε χώρο όταν απέναντί του στάθηκε όχι ο Ταβέρες, αλλά ο Μίκεϊ βοηθώντας τους «ερυθρόλευκους» να πλησιάσουν ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-30).

Ο Κόνιαρης έδωσε μονοψήφια τιμή στη διαφορά με ένα μακρινό τρίποντο (43-34, 22’20’’), πήρε το τρίτο φάουλ του Καμπάτσο, αλλά δύο λάθη του και ένα επιθετικό φάουλ οδήγησαν τον Κεμζούρα στην απόφαση να τον τραβήξει στον πάγκο. Ο Φαμπιέν Κοσέρ εμφανίστηκε, όπως το συνηθίζει, στο τρίτο δεκάλεπτο και με βοήθεια από τους Καμπέτσο και Ράντολφ οδήγησε την ομάδα του στο +21 (57-36, 24’18’’). Το φάουλ που έδωσαν ως αντιαθλητικό του Ριντ στον Ταβάρες έδωσε το δικαίωμα στη Ρεάλ να φτάσει για πρώτη φορά στο +26 (74-48, 31′).

Ο Αμερικάνος σέντερ, μαζί με τους Βεζένκοφ και Κόναρης έβγαλαν ενέργεια για να διαμορφώσουν το 79-65 (35’15”) με το γήπεδο να… ξυπνά. Ο Βεζένκοφ ευστόχησε για το 84-70 (36’30”), αλλά τίποτα περισσότερο δεν μπορούσε να αλλάξει με τη Ρεάλ να φτάνει στη νίκη με το τελικό 93-77.

Δεκάλεπτα: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77