Tο Λαύριο άντεξε στην αντεπίθεση του ΠΑΟΚ!

Έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, το Λαύριο επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 92-88 και επέστρεψε στις νίκες έπειτα από ένα σερί τριών ηττών για να βρεθεί στο 6-5.

Ο Δικέφαλος από την πλευρά του παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη στη φετινή Basket League μετά από έξι ματς μακριά από το “παλατάκι” και παρέμεινε χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα (3-8).

Το παιχνίδι πήρε “οσμή” θρίλερ στα τελευταία του λεπτά αφού το Λαύριο ήταν μπροστά με 10 πόντους στο 1:34 πριν το τέλος (84-74) όμως ο ΠΑΟΚ εξαπέλυσε την αντεπίθεση του και μείωσε μέχρι τους δύο (86-84 στα 24”). Ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα εύστοχοι στις τελευταίες βολές και κράτησαν το προβάδισμα που είχαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού αφού κατάφεραν από νωρίς να πάρουν μία διαφορά. Προηγήθηκαν με 9-2 στο 4′ και 16-8 στο 6′, Ο ΠΑΟΚ είχε δυσκολίες και στις δύο πλευρές του παρκέ, δεν έβρισκε εύκολα σκορ στην επίθεση ενώ η περιφερειακή άμυνα του δεν ήταν αποτελεσματική. Έπειτα από οχτώ λεπτά δράσης το Λαύριο ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (22-10). Στο τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 22-13, εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία του αντιπάλου του που είχε 3/8 βολές και 0/6 τρίποντα.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη “χτυπούσε” όσο περισσότερο μπορούσε στο transition και έπειτα από τέσσερα λεπτά στη δεύτερη περίοδο ήταν μπροστά και πάλι με 12 (32-20). Ο Κάιλ Άλμαν έδινε με συνέπεια σκορ στους γηπεδούχους αφού είχε 11 πόντους σε 11 λεπτά παρουσίας στο παρκέ μέχρι το 16′ (35-26). Η “αφύπνιση” του Λιούις βελτίωσε την επιθετική εικόνα του ΠΑΟΚ που με τον Νόουλς κυρίαρχο στη ρακέτα (7π, 7ρ. στο ημίχρονο) πλησίασε στους τρεις (37-34 στο 19′), παρότι εξακολουθούσε να μην έχει τρίποντο (0/10). Το Λαύριο πάντως πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα έξι πόντων με τρίποντο του Λεγκίκα στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Ο Δικέφαλος όμως είχε μπει πια στο πνεύμα του αγώνα και συνεχίζοντας να “ακουμπάει” την μπάλα στους ψηλούς του, μείωσε στους δύο πόντους στο 23′ (48-46). Το Λαύριο όμως με δύο διαδοχικά τρίποντα από Ντεκόζι και Ουάτσον “ξεκόλλησε” και ξέφυγε για μία ακόμη φορά με διψήφια διαφορά (58-48 στο 27′ και 61-50 στο 28′). Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν ένα σημαντικό προβάδισμα (65-55) κι ενώ ο ΠΑΟΚ βρήκε το πρώτο τρίποντο του έπειτα από 13 άστοχα σουτ, προς το τέλος του δεκαλέπτου από τον Μπεστ.

Το Λαύριο εκμεταλλευόμενο και τη φθορά των φάουλ του ΠΑΟΚ (Σμιθ και Λιούις είχαν από τέσσερα) ήταν μπροστά με 12 πόντους στο 31′ (68-56) όμως ο ΠΑΟΚ με την επιλογή ενός κοντού σχήματος (με Ουίγκινς και Μαργαρίτη) και βρίσκοντας δύο τρίποντα από Τσόχλα και Σμιθ έγινε μετά από αρκετή ώρα απειλητικός (71-67 στο 35′). Το Λαύριο όμως είχε και πάλι απαντήσεις και με ένα 7-0, προηγήθηκε με 78-67 στο 36′ και στο 1:34 πριν το τέλος έδειχνε να “αγκαλιάζει” τη νίκη προηγούμενο με 84-74. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί στα τελευταία 94”, βρήκε όσα σουτ δεν βρήκε μέχρι εκείνο το σημείο και παραλίγο να “κλέψει” το παιχνίδι αφού πλησίασε στους δύο (86-84 στο 24”). Οι εύστοχες βολές αρκούσαν όμως για τους γηπεδούχους για να πάρουν το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 43-37, 65-55, 92-88.