Πήρε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς η ΑΕΚ! (βαθμολογία)

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕΚ στο ντέρμπι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, στο «Μελίνα Μερκούρη», καθώς επικράτησε με 27-24.

Η Ένωση πήρε το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, ενώ μέχρι εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες ήταν εμφανώς ανώτεροι. Το σύνολο του Δημήτρη Δημητρούλια κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο δεύτερο μισάωρο, στο οποίο διεύρυνε, επιπλέον, την διαφορά του, έναντι των Ερυθρολεύκων, στο σκορ.

Όπως αναφέρει το greekhandball, στο πρώτο ημίχρονο, ο Τζηράς…. κουβάλησε τον Ολυμπιακό σημειώνοντας 8 τέρματα από τα συνολικά 10 των Ερυθρολεύκων. Ο Έλληνας αθλητής προβλημάτισε έντονα την Ένωση, που δεν κατάφερε να τον αντιμετωπίσει αποτελεσματικά στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους. Αμφότερες οι ομάδες ήταν συγκεντρωμένες και προσεκτικές στις προσπάθειές τους, χωρίς, ωστόσο, να αποφεύγονται τα λάθη, σ’ ένα δυνατό παιχνίδι. Η ΑΕΚ ισοφάρισε, για πρώτη φορά, σε 3-3 στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά του πρώτου μισαώρου, ακολουθούσε τους γηπεδούχους στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα (10-10), ξανά, πέντε λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους. Ο προπονητής τους, Δημήτρης Δημητρούλιας, ζήτησε τάιμ άουτ και μετά από αυτό η ΑΕΚ πέρασε στην αντεπίθεση, καθώς, για πρώτη φορά στον αγώνα, προηγήθηκε με γκολ του Μπουνέτα, στο 29ο λεπτό.

Το συγκεκριμένο γεγονός ανάγκασε τον τεχνικό του Ολυμπιακού, Γιώργο Ζαραβίνα, να πάρει τάιμ άουτ, μόλις 43 δευτερόλεπτα μετά από εκείνο του συναδέλφου του, Δημητρούλια. Οι Πειραιώτες επιτέθηκαν, όμως ο Κοσάνοβιτς πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση στο 29:32 και διατήρησε την ΑΕΚ σε θέση οδηγού (σ.σ. νωρίτερα, στο 17ο λεπτό, ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού, Τσιλιμπάρης, είχε πραγματοποιήσει και εκείνος εκπληκτική επέμβαση σε τετ α τετ). Στην αμέσως επόμενη φάση, από την απομάκρυνση της μπάλας από τον Κοσάνοβιτς, ο Μπουνέτα σκόραρε εκ νέου αυξάνοντας την διαφορά στα δύο τέρματα (10-12) υπέρ της ΑΕΚ.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ έπαιρνε προβάδισμα τριών τερμάτων, όμως το έχανε σχετικά γρήγορα, καθώς ο Ολυμπιακός αντιδρούσε. Ο Τζηράς συνέχισε να έχει πολύ θετική παρουσία και να σκοράρει, αλλά, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, είχε περιοριστεί σημαντικά. Η Ένωση έβρισκε λύσεις και ανοιχτούς διαδρόμους και έτσι ανέβασε την διαφορά, για πρώτη φορά, στα τέσσερα γκολ, χάρη σε τέρμα του Παπαδιονυσίου, στο 45:30. Πέντε δευτερόλεπτα αργότερα ο κόουτς των Πειραιωτών, Γιώργος Ζαραβίνας, ζήτησε τάιμ άουτ, ώστε να δώσει τις απαραίτητες οδηγίες στους παίκτες του.

Ωστόσο, ο Κοσάνοβιτς επενέβαινε σωτήρια πραγματοποιώντας καθοριστικές αποκρούσεις. Ο Πλάθα ανέβασε ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ και η ΑΕΚ αύξησε την διαφορά, επίσης για πρώτη φορά, στα πέντε γκολ (18-23), στο 46:50 (σ.σ. αυτή ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς). Ο Τζηράς, που αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 13 τέρματα, έδινε, παρ’ όλα αυτά, πνοή στον Ολυμπιακό μειώνοντας στο σκορ. Αυτό, όμως, δεν ήταν αρκετό, αφού η Ένωση παρέμεινε ψύχραιμη και αποτελεσματική και τελικά κατέκτησε μεγάλη νίκη με 24-27.

Μετά από τη λήξη της αναμέτρησης, οπαδοί του Ολυμπιακού πέταξαν μπουκάλια προς τους φιλοξενούμενους, ενώ τα… έβαλαν, ακόμα, με τους διαιτητές, αλλά και με υπευθύνους της διοίκησης της ΑΕΚ, που κάθονταν στα δημοσιογραφικά θεωρεία, μαζί με μέλη της αποστολής της αθηναϊκής ομάδας.

Σημειώνεται, επιπλέον, πως ο Γιάκομπσεν αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο γόνατο και αποχώρησε τραυματίας στο 35ο λεπτό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ – ΑΕΚ 24-27

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-5, 9-7, 10-9, 10-12 (σκορ ημιχρόνου), 13-15, 14-17, 18-21, 20-24, 22-26, 24-27

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας Γ.): Σπίκιτς, Τζηράς 13, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Μούγιτς, Μάλλιος 1, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπάγιος 1, Δεληχρήστος, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης, Τσίλης 3

ΑΕΚ (Δημητρούλιας Δ.): Αραμπατζής 2, Δομπρής, Μωραΐτης, Χόγκας, Ζαμπούνης, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 4, Πλάθα 4, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου 1, Καφφάτος, Μπουνέτα 6, Γιόσμου, Κεδέρης 2

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Τσάκωνας, Δίλεπτα: 1 – 4, Πέναλτι: 8/8 – 2/2