Στην 6η θέση τα Χανιά, 2-0 τον Λεβαδειακό (βαθμολογία)

Αφού καρδιοχτύπησαν τον κόσμο μέχρι να καταφέρουν να φτάσουν στο δεύτερο γκολ, τα Χανιά κατάφεραν να σημειώσουν μια μεγάλη νίκη, πρώτη εντός έδρας για φέτος, κερδίζοντας με σκορ 2-0 το Λεβαδειακό.

Με αυτογκόλ του Ανγκουά στο πρώτο ημίχρονο (31’) και με την γκολάρα του Βρεττού στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη… σπάει έτσι το ρόδι για τη φετινή χρονιά, καθώς είναι η πρώτη νίκη εντός έδρας, με τα Χανιά μετά από καιρό να ξαναμπαίνουν σε τροχιά πλέι οφ, καθώς πλέον βρίσκονται στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.

Η αλήθεια είναι ότι τα Χανιά ήταν καλά στο α’ ημίχρονο, στο β’ μέρος ενδεχομένως λόγω και του άγχους για τη νίκη, δεν είχαν ανάλογη απόδοση, με τον Λεβαδειακό να δημιουργεί δύο σημαντικές ευκαιρίες, με το οριζόντιο δοκάρι στη σέντρα του Βήχου στο 67’ με τη μπάλα να κοντράρει στον Κάσσο, ενώ στο 78’ η κεφαλιά από τον Ιωαννίδη σταμάτησε πάνω στον Κουτζαβασίλη.

Τα Χανιά φώναξαν για πέναλτι δικαίως, το οποίο δεν τους δόθηκε σε χέρι του Ανγκουά στο 58’. Γενικώς, ο διαιτητής Πατεμτζής έδειξε φανερά επηρεασμένος για το ότι αυτό ήταν το πρώτο ματς στην καριέρα του στη Σούπερ Λιγκ 2.

Σε κάθε περίπτωση, με τη νίκη αυτή, τα Χανιά φτάνουν τους 14 βαθμούς και ελπίζουν σε ανάλογη συνέχεια στην πορεία του πρωταθλήματος.

το φιλμ του αγώνα στο athlitiko.gr

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Πάνος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Τριανταφυλλάκος (85′ λ.τρ. Σελινιωτάκης), Μουμίν, Κάσσος, Δημητριάδης (74′ λ.τρ. Παναγιωτούδης), Βρεττός, Τζιώρας (65′ Κουσκουνάς).

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Ανγκουά (79′ Κόναν), Αργυρόπουλος (61′ Ορφανίδης), Βήχος, Καραχάλιος, Νίκας (46′ Ενομό), Λιάγκας, Κοζορώνης, Ιωαννίδης, Μάντζιος, Συμελίδης.