Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός στο Ισραήλ, απομακρύνθηκε από την τετράδα

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να βρέθηκε στο +18 κόντρα στη Μακάμπι και για σχεδόν 35′ να κρατούσε την τύχη στα χέρια του, όμως στο τέλος η χαλύβδινη άμυνα των Ισραηλινών και η ευστοχία από τα 6,75 έφερε τη νίκη 88-79.

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, με τους “πράσινους” να γνωρίζουν την ήττα με 88-79. Το “τριφύλλι” παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα, μιας και στο α’ δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικό σε άμυνα και επίθεση, όμως σιγά σιγά φαινόταν να κατεβαίνουν οι ταχύτητες της ομάδας, με αποτέλεσμα η Μακάμπι να βρει ρυθμό και να φτάσει στη μεγάλη ανατροπή. Οι γηπεδούχοι του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν εκπληκτικοί, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου… έτρωγαν σίδερα στην άμυνα και επιθετικά πετύχαιναν το ένα τρίποντο μετά το άλλο, με αποτέλεσμα να φτάσουν στη μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 23 πόντους και 4 ριμπάουντ, έχοντας πάρει βέβαια πολύ περισσότερες προσπάθειες από το τρίποντο (4/15), ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 16 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν ο ΝτεΣόν Τόμας με 24 πόντους και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 17.

Πλέον οι “πράσινοι” έχουν ρεκόρ 9-6 και βρίσκονται στην 6η θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας πλέον τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ τη δεύτερη ημέρα των Χριστουγέννων, ενώ η Βαλένθια είναι 11-4, κάνοντας όνειρα για πρόκριση στην επόμενη φάση ακόμα και με πλεονέκτημα έδρας.