Έπαιξε όσο χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ, 2-0 τον Πανιώνιο (βαθμολογία)

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ έκαμψε την αντίσταση του Πανιωνίου, που κράτησε το μηδέν στα πρώτα 45 λεπτά. Σκόραρε ξανά ο Άκπομ, έφτασε τα 50 γκολ χωρίς ήττα ο “δικέφαλος”.

Το κίνητρο του… τίτλου αποδείχθηκε μεγαλύτερο από αυτό της επιβίωσης. Έτσι φάνηκε τουλάχιστον στον αγώνα της Νέας Σμύρνης, όπου ο Πανιώνιος στο πρώτο μισό του αγώνα ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικός και απείλησε τον ΠΑΟΚ, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς με «όπλο» την ποιότητα και το «βάθος» στον πάγκο πήραν ακόμα μια νίκη (2-0) στον δρόμο προς την κατάκτηση του τίτλου.

Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καθόλου καλός στο πρώτο ημίχρονο, όμως, με την είσοδο του Βιεϊρίνια μετά τον τραυματισμό του Καντουρί στο δεύτερο μισό ήταν εμφανώς ανώτερος και βρήκε τα γκολ που χρειαζόταν για να φύγει με το διπλό και τους τρεις βαθμούς από τη Νέα Σμύρνη.

Πανιώνιος: Μαλέρμπ, Σαραμαντάς, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Οικονομίδης, Μασούρας, Τσιλούλης (81′ Δούμτσιος), Παπανικολάου (68′ Εμμανουηλίδης), Αραμπούλι.

ΠΑΟΚ: Ζίφκοβιτς, Μάτος, Ινγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Αουγκούστο, Μίσιτς, Λημνιός(81′ Πέλκας), Μπίσεσβαρ (72’Μαουρίσιο), Ελ Καντουρί (46′ Βιεϊρίνια), Άκπομ.