Με σπουδαίο «διπλό» έκλεισε το 2019 ο Ήφαιστος Λήμνου

Μεγάλης βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Ήφαιστος Λήμνου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» επί του Περιστερίου (79-75) για την τελευταία αγωνιστική της Basket League για το 2019.

Οι φιλοξενούμενοι χάρις στην εξαιρετική άμυνα τους έλεγξαν την συνάντηση στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκαν με 15 (70-55) στο 35’ και άντεξαν στην αντεπίθεση των «κυανοκίτρινων» στα τελευταία λεπτά. Με τη νίκη του ο Ήφαιστος «έπιασε» το Περιστέρι στην βαθμολογία με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 8-5.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν ο Μάριο Λιτλ και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης, μιας και αμφότεροι πέτυχαν 17 πόντους, ενώ σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν και οι Έβανς και Σμιθ, πετυχαίνοντας άλλους 11 έκαστος. Για τους ηττημένους, ο Μορέιρα ήταν αυτός που ξεχώρισε, πετυχαίνοντας double double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ άλλους 14 πόντους είχε ο Ουίλ Χάτσερ.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 40-38, 55-60, 75-79.