Μεγάλο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη ήττα του! (βαθμολογία)

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η ΑΕΚ επικράτησε με 100-97 του Παναθηναϊκού και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα.

Ο Λάνγκφορντ ήταν καθοριστικός στην τελευταία περίοδο και πανηγύρισε έξαλλα τη μεγάλη νίκη εις βάρος της πρώην ομάδας του. Κρίσιμη συμβολή είχαν επίσης οι Σαντ Ρος, Σλότερ και ο Χάρης Γιαννόπουλος στο πρώτο μέρος. Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την κούρασή του από το ταξίδι στη Ρωσία και πέραν των Καλάθη και Ράις δεν είχε άλλους διακριθέντες.

Το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου (63-54), που θα μπορούσε να είναι τελικό σκορ του αγώνα, δείχνει την ποιότητα του μπάσκετ που παίχτηκε και ενθουσίασε τους περίπου 7.000 θεατές, που βρέθηκαν στις κερκίδες του ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε από το ότι το “βαρύ πυροβολικό” της, ο Κιθ Λάνγκφορντ, δεν πρόλαβε να παίξει ούτε τρία λεπτά, καθώς φορτώθηκε πάρα πολύ γρήγορα με τρία φάουλ και αποσύρθηκε για να προστατευτεί στον πάγκο, αντιθέτως επέμεινε στο πλάνο της και διέλυσε την αντίπαλη άμυνα με το περιφερειακό της σουτ.