“Πάγωσε” στη Φινλανδία η Εθνική Ανδρών

Δεν τα κατάφερε η Εθνική ομάδα των Ανδρών στη Φινλανδία γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 32-28 (16-14 ημίχρονο).

Όπως αναφέρει το greekhandball, το παιχνίδι είχε διαφορετική εξέλιξη συγκριτικά με αυτό που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Λευκόβρυσης προ τριών ημερών, αφού οι Φινλανδοί έδειξαν σαφώς μια πιο βελτιωμένη εικόνα, έχοντας παράλληλα την στήριξη των φιλάθλων τους. Αυτή η ήττα, δεν αλλάζει κάτι για την Εθνική μας ομάδα, όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση, καθώς με δύο νίκες στα εναπομείναντα δύο παιχνίδια κόντρα σε Κύπρο (εντός) και Ισραήλ (εκτός), θα εξασφαλιστεί η πρώτη θέση του ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2021.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, χωρίς κάποια από τις δύο να μπορεί να πάρει μια διαφορά ασφαλείας. Στα μισά του πρώτου μέρους, οι Φινλανδοί με γκολ του Τάμινεν πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Τσίλης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 10- 10 στο δέκατο ένατο λεπτό, ωστόσο οι Σκανδιναβοί δεν άργησαν να περάσουν και πάλι μπροστά ακόμα και με τρία γκολ . Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 16-14.

Μετά την ανάπαυλα, η Φινλανδία παρουσιάστηκε ακόμα πιο αποφασισμένη για την νίκη με τον Μάρτιν να διαμορφώνει το 23-18, στο τεσσαρακοστό πρώτο λεπτό. Η Ελλάδα προσπάθησε να μειώσει, ωστόσο οι παίκτες του Λίντγκρεν, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους. Έντεκα λεπτά πριν το φινάλε, η «ψαλίδα» της διαφοράς άνοιξε στα οκτώ τέρματα (28-20) και ουσιαστικά μπήκαν τέλος στις όποιες ελπίδες ενός θετικού αποτελέσματος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το «σκηνικό» έμεινε ίδιο με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται σε 32-28.

Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Ρόνμπεργκ με 11 γκολ. Για την Εθνική μας ομάδα, ο Μυλωνάς πέτυχε τα περισσότερα (7).

Την ερχόμενη Τετάρτη (8/1, 17:00), η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Κύπρο στο κλειστό της Λευκόβρυσης, με αποκλειστικό στόχο τους δύο βαθμούς της νίκης.

Φινλανδία- Ελλάδα: 32-28

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 8-6, 11-10, 13-12, 16-14 (ημίχρονο), 18-16, 22-18, 24-20, 28-21, 30-25, 32-28

Φινλανδία (Λίντγκρεν): Κόλγιονεν ,Κίλστεντ , Φορς, Ρόνμπεργκ 11 , Χελάντερ , Ροσλάντερ, Σιόμαν 2, Χελακόσκι, Σούντμπεργκ, Μαρτίν 3, Σιργιάλα 3, Ρ. Γκράνλουντ, Μ. Γκράνλουντ 4, Σάκινεν , Μακέλα, Τάμινεν.

Ελλάδα (Αρβανίτης): Αραμπατζής 4, Νικολαΐδης, Μυλωνάς 7 , Μάλλιος 3, Πασσιάς 2, Μπουκοβίνας , Κεδέρης, Καραμπουρνιώτης, Δομπρής , Τσίλης 5, Κανδύλας, Ηλιόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 2, Αραπακόπουλος 1, Καλόμοιρος ,Κοτανίδης

Διαιτητές: Νίγκαρντ- Πέντερσεν

Δίλεπτα: 5-4 Πέναλτι: 5/6- 1/3