Ήττα πισωγύρισμα για την ΑΕΚ

Την τρίτη της ήττα στην κανονική περίοδο του Basketball Champions League γνώρισε η ΑΕΚ, καθώς έχασε με 73-61 από την Αντβέρπ στο Βέλγιο για την δέκατη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε μία κακή εμφάνιση στο Βέλγιο ενώ ήταν και αρκετά άστοχη (12/24 βολές) με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να κυνηγήσει τη νίκη στο τέλος. Με αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα η ΑΕΚ βρίσκεται στο 7-3 και πλέον έχει το ίδιο ρεκόρ με την Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 3-2. Ο Λάνγκφορντ με δίποντο έκανε το 7-4, στο 2’ και ο Σαντ Ρος με δίποντο το 9-6, στο 3’. Ο Λάνγκφορντ με νέο δίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +5 (11-6), στο 4’. Με σερί 5-0, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (11-11), στο 5’. Με επιμέρους σκορ 15-10, η Αντβέρπ πήρε προβάδισμα (26-21), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Με σερί 8-0, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +!3 (34-21), στο 12’. Ο Τσάλμερς με δύο εύστοχες βολές μείωσε 34-23, στο 13’. Ρέι και Χρυσικόπουλος με δίποντα έκαναν το 34-28, στο 15’. Με επιμέρους σκορ 7-5, η ΑΕΚ μείωσε (39-35), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ο Λάνγκφορντ με δίποντο μείωσε 39-37, στο 21’. Ο Ματσιούλις με δίποντο έκανε το 44-41, στο 24’ και ο Σαντ Ρος με τρίποντο το 48-44, στο 26’. Με επιμέρους σκορ 7-6, η Αντβέρπ κράτησε το προβάδισμα (55-50), στο 30’. Ο Ρέι με δίποντο έκανε το 55-52, στο 31’. Με σερί 7-0, η Αντβέρπ ανέβασε τη διαφορά στο +12 (64-52), στο 34’. Ο Λάνγκφορντ με δύο βολές μείωσε (64-54), στο 35’. OΛάνγκφορντ με τρίποντο και ο Σλότερ με δίποντο μείωσαν (69-60), στο 38’. Ο Σλότερ με μια εύστοχη βολή έκανε το 69-61, 1 λεπτό και 18 δεύτερα πριν το φινάλε και ο Κέστελουτ με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 73-61.

Δεκάλεπτα: 26-21, 39-35, 55-50, 73-61

Αντβέρπ (Μπεγκίν): Ντόνκορ 12 (3), Ντουτζίνσκι 11 (1), Κλάσεν 7, Ρούπνικ 14 (1), ΒανΒάιν 9 (1), Μπλάιενμπεργκ, Μπραντς 2, Φολ Φαγέ 7, Κέστελουτ 9, Ρότζιερς 2.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2, Λάνγκφορντ 19 (3), Ρέι 13 (2), Σαντ-Ρόος 5 (1), Σλότερ 6, Τσάλμερς 7, Γιαννόπουλος, Γκίκας 3 (1), Γκραντ, Ματσιούλις 6, Μαυροειδής.

Διαιτητές: Έντι Βιατόρ (Γαλλία), Μάρτιν Βούλιτς (Κροατία), Μεχμέτ Σαχίν (Τουρκία).