“Διπλό” ουσίας και ψυχολογίας για τον Ολυμπιακό

Τέλος στο σερί των τριών ηττών του έβαλε ο Ολυμπιακός, φεύγοντας με τη νίκη από την Ισπανία με το 93-91 επί της Βαλένθια.

Ήταν η 7η νίκη του σε 18 ματς και 3η σε σύνολο 10 αγώνων μακριά από το ΣΕΦ. Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν αρκετές φορές προβάδισμα 8-10 πόντων, δέχτηκαν την αντεπίθεση των γηπεδούχων όμως άντεξαν και κράτησαν το αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε με 11 παίκτες, αφού εκτός ήταν ο Τσέρι και λίγες ώρες πριν αποδεσμεύτηκε ο Ριντ ενώ στη σύνθεση του συμπεριλήφθηκε για πρώτη φορά ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος. Παρουσίασε επιθετική πολυφωνία με πέντε παίκτες να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων ενώ έβγαλε και πολλές συνεργασίες που μετατράπηκαν σε 23 ασίστ την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν μόλις εννιά.

Παίρνοντας έξι πόντους από τον Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο παιχνίδι προηγούμενος με 8-2 όμως με επτά πόντους του Σαν Εμετέριο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν γρήγορα (8-8 στο 6′). Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες παρέμειναν πιασμένες χέρι-χέρι (16-16).

Εκμεταλλευόμενος την απουσία του Μιλουτίνοφ -άρχισε στην πεντάδα του Ολυμπιακού παρότι προερχόταν από τραυματισμό- ο Ντούμπλιεβιτς είχε τον έλεγχο της κατάστασης στις ρακέτες, στο κομμάτι των ριμπάουντ. Η Βαλένθια ήταν μπροστά με 29-27 στα μισά της δεύτερης περιόδου όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 8-0 που στη συνέχεια έφτασε στο 12-2 για να ξεφύγει με διαφορά οχτώ πόντων (31-39, 1:34 πριν το τέλος). Οι Ισπανοί πρόλαβαν ως το τέλος του ημιχρόνου να πλησιάσουν στους τρεις (36-39).

Μερικές καλές, προσωπικές φάσεις του Κόνιαρη, επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να βρεθεί προηγούμενος με διψήφια διαφορά στα μισά της τρίτης περιόδου (43-53). Όπως όμως στις απόπειρες του πρώτου ημιχρόνου έτσι και σε αυτήν την περίπτωση η Βαλένθια επέστρεψε γρήγορα (55-58 στο 27′). Ο Ολυμπιακός ωστόσο δεν έχασε τη συγκέντρωση του και με ένα “μεγάλο” τρίποντο του Βεζένκοφ βρέθηκε ξανά μπροστά με επτά (61-68) για να κλείσει το δεκάλεπτο με το υπέρ του 70-63.

Το παιχνίδι είχε ακόμη δρόμο αφού η Βαλένθια με ένα σερί 7-0 πλησίασε ξανά στον πόντο (77-78) πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού και λίγο μετά ισοφάρισε στους 80 πόντους. Η ελληνική ομάδα απάντησε με 5-0 και παρότι η Βαλένθια έβγαλε και πάλι αντίδραση, είχε τις λύσεις. Ένα καλάθι του Σπανούλη στα 58” έκανε το 84-89. Ο Μαρίνκοβιτς μείωσε (86-89) και τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά με άστοχα σουτ από Παπανικολάου, Βαν Ρόσομ και Ντούμπλιεβιτς. Ο Παπανικολάου αστόχησε σε βολές στα 9” αλλά ο Πρίντεζης πήρε το κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ. Του έγινε φάουλ στα 7,9” και με βολές “έγραψε” το 86-91. Από τη γραμμή του φάουλ ο Μαρίνκοβιτς μείωσε στο 88-91 για τη Βαλένθια όμως ο Ολυμπιακός κράτησε τη νίκη που άξιζε με βάση την εικόνα του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-39, 63-70, 91-93.
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 9 (1), Μαρίνκοβιτς 20 (2), Εντούρ 6, Αμπάλντε 1, Λαμπεϊρί 2, Βαν Ρόσομ 11 (1), Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 2, Βίβες 6 (2), Σαν Εμετέριο 23 (2), Σάστρε 1, Ντόορνεκαμπ 10 (2).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 7 (1), Μπόουλντιν 2, Πολ 12 (4), Κόνιαρης 8 (2), Σπανούλης 10 (8ασ.), Μιλουτίνοφ, Βεζένκοφ 17 (3), Πρίντεζης 18 (1), Παπανικολάου 16, Ρούμπιτ 3.