Έδωσε τη μάχη του στη Ρωσία το Περιστέρι και δυσκολεύει η πρόκριση

Το Περιστέρι μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου, στην τρίτη περίοδο ισορρόπησε το ματς με την Νίζνι αλλά στο φινάλε οι Ρώσοι ήταν αυτοί που… χαμογέλασαν με 82-76.

Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα της ομάδας των Δυτικών προαστίων στο Basketball Champions League (ρεκόρ 6-5) ενώ αντίθετα η ομάδα του Ζόραν Λούκιτς ανέβηκε στο 7-4 και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου.

Για τους γηπεδούχους, ντεμπούτο έκανε ο πρώην παίκτης του Προμηθέα και της Λάρισας, Τέρελ Πάρκς (10 πόντους και 5 ριμπάουντ) ενώ σε εξαιρετική κατάσταση, για κακή τύχη του Περιστερίου, βρέθηκαν οι Τζένκινς και Μπράουν. Ο πρώτος πέτυχε 19 πόντους ενώ ο δεύτερος πρόσθεσε 17 πόντους.

Για την ηττημένη ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, κορυφαίος ήταν ο Αγκολέζος σέντερ, Γιανίκ Μορέιρα με 18 πόντους ενώ και ο Στίβεν Γκρέι ερχόμενος από τον πάγκο έδωσε λύσεις (15 πόντους).