Κατηγορίες
Α ΕΠΣ Ημαθίας

Α ΕΠΣ Ημαθίας : Φαινομενικά φαβορί στην 20η αγωνιστική (pregame)

Με την 20η αγωνιστική, ολοκληρώνονται τα 2/3 του φετινού πρωταθλήματος στην Α Ερασιτεχνική της ΕΠΣ Ημαθίας.

Ουσιαστικά ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση, για να δούμε αν θα υπάρξουν (αφενός) play off για να αναδειχτεί ο πρωταθλητής αλλά και η ομάδα που θα αγωνιστεί τη νέα σεζόν στη Γ Εθνική και αφετέρου, αν θα διεξαχθούν play out, από τα οποία θα προκύψει η μία ή οι δύο ή ακόμη και τρεις (υπό προϋποθέσεις) που θα συνοδεύσουν τις δύο τελευταίες ομάδες στη Β Ερασιτεχνική.

Μετά τη νίκη του ΦΑΣ Νάουσα επί του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας, η υπόθεση τίτλος απέκτησε νέο ενδιαφέρον και στα επόμενα παιχνίδια θα φανεί σε μεγάλο βαθμό αν θα έχουμε δραματικό φινάλε στη φετινή σεζόν.

Η ομάδα της Αλεξάνδρειας αγωνίζεται εντός έδρας με τον «πληγωμένο» Αστέρα Τριποτάμου, όπως επίσης και ο ΦΑΣ Νάουσα που θα υποδεχτεί την ΑΕ Χαρίεσσας. Οι «κιτρινόμαυροι» μάλιστα ίσως αγωνιστούν και με νέο τεχνικό, καθώς αποχώρησε ο Σάκης Παπαδίνας.

Εκτός έδρας δοκιμασία την ίδια ώρα για τον ΓΑΣ Ροδοχωρίου, που καλείται να περάσει το εμπόδιο του πάντα επικίνδυνου ΠΑΟ Κουλούρας, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας θα μεταβεί στον Σταυρό για να αντιμετωπίσει τη φορμαρισμένη Θύελλα.

Την ίδια ώρα, ο Αγροτικός Αστέρας Πλατέος θα κάνει το μακρινό ομολογουμένως ταξίδι στον Άγιο Νικόλαο Νάουσας, όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με τον ουραγό Ολυμπιακό, ενώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένεται η αναμέτρηση στο Μακροχώρι, όπου η τοπική ομάδα θα κοντραριστεί με τον Αχιλλέα Νάουσας.

Όσον αφορά τη μάχη της παραμονής, τα βλέμματα στρέφονται σε Μελίκη και Κοπανός, όπου διεξάγονται οι αναμετρήσεις Φίλιππος – ΑΕΠ Βέροιας και ΓΑΣ-Άρης Παλαιοχωρίου.

Το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής (15.00) :

ΦΑΣ Νάουσα – ΑΕ Χαρίεσσας
Θύελλα Σταυρού – Μ.Αλεξ.Αγ.Μαρίνας
ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – Αστέρας Τριποτάμου
ΠΑΟ Κουλούρας – ΓΑΣ Ροδοχωρίου
Φίλιππος Μελίκης – ΑΕΠ Βέροιας
Ολυμπιακός Νάουσας – Αγρ.Αστ.Πλατέος
ΓΑΣ Κοπανού – Άρης Παλαιοχωρίου
Μακροχώρι – Αχιλλέας Νάουσας

Η βαθμολογία

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ +/- Β
1 ΠΑΟΚ Αλεξ 19 17 0 2 57 16 41 51
2 ΦΑΣ Νάουσα 19 15 1 3 61 20 41 46
3 ΓΑΣ Ροδοχωρίου 19 14 3 2 49 14 35 45
4 Μ.Αλεξ.Αγ.Μαρίνας 19 13 3 3 59 13 46 42
5 Αγρ.Αστ.Πλατέος 19 11 6 2 47 22 25 39
6 Αχιλλέας Νάουσας 19 9 4 6 29 23 6 31
7 Μακροχώρι 19 7 4 8 22 28 -6 25
8 ΓΑΣ Κοπανού 19 7 4 8 26 36 -10 25
9 Θύελλα Σταυρού 19 6 5 8 20 28 -8 23
10 ΑΕ Χαρίεσσας 19 6 4 9 25 39 -14 22
11 Άρης Παλαιοχωρίου 19 5 5 9 14 28 -14 20
12 Φίλιππος Μελίκης 19 6 1 12 30 38 -8 19
13 ΠΑΟ Κουλούρας 19 5 3 11 30 46 -16 18
14 Αστέρας Τριποτάμου 19 3 4 12 22 54 -32 13
15 ΑΕΠ Βέροιας 19 1 3 15 10 46 -36 6
16 Ολυμπιακός Νάουσας 19 1 2 16 18 68 -50 5