Κατηγορίες
Basket

Β Εθνική (Βορράς) Δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα για τον ΠΑΣ Γιάννινα, νίκη παραμονής για τον Πρωτέα (βαθμολογία 16ης αγων)

«Στάση» Γέφυρα για τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Γιάννινα, που ηττήθηκε από την τοπική ομάδα και είδε τη Δόξα Λευκάδας να μειώνει τη διαφορά στον έναν βαθμό. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε τους 25 βαθμούς και ξέφυγε σημαντικά από την επικίνδυνη ζώνη.

Η ομάδα του Ιονίου είχε σαφώς πιο εύκολο έργο κόντρα στον ουραγό ΚΑΟΧ (93-46), την ώρα που η Καβάλα (φωτ) σημείωνε μία ακόμη νίκη (η 12η φετινή), που τη διατηρεί στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στους 27 βαθμούς έφτασε ο Ερμής Λαγκαδά, που πέρασε «δια πυρός και σιδήρου» από την Κομοτηνή και στους 26 είναι ο ΓΣ Φαρσάλων, που είχε εξαιρετική απόδοση και δημιούργησε σημαντική διαφορά από την αρχή του αγώνα κόντρα στην Ευκαρπία.

Σπουδαία νίκη-ανάσα για τον Πρωτέα Γρεβενών, που επικράτησε 74-63 του Πολυγύρου και ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή.

Πολύ σημαντικό το ροζ φύλλο και για τον Έσπερο Λαμίας, που «έριξε» το Στρατώνι στην προτελευταία θέση, όπως επίσης και για τον Αίαντα Ευόσμου, που μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη ματς, έκαμψε στην αντίσταση της ΧΑΝΘ

Τα αποτελέσματα :

ΓΣ Φαρσάλων – ΠΣ Ευκαρπίας  85-65
ΓΑΣ Κομοτηνή – Ερμής Λαγκαδά  59-65
Καβάλα – Μαχητές Πειραματικό  77-60
Έσπερος Λαμίας – Στρατώνι  81-69
ΚΣ Γέφυρας – ΠΑΣ Γιάννινα  73-70
Δόξα Λευκάδας – ΚΑΟΧ  93-46
Πρωτέας Γρεβενών – Πολύγυρος  74-63
ΧΑΝΘ – Αίας Ευόσμου  61-64

τα φύλλα αγώνα :

ΓΣ Φαρσάλων – ΠΣ Ευκαρπίας  85-65
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 40-33, 62-47, 85-65
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Μελανίδης-Χατζηχαρίσης
ΓΣ Φαρσάλων (Γιάσαρης): Στάνκοβιτς, Καλτσούνας 5(1), Βασιλείου, Παπαχρήστος 18(1), Τσούμας 12(2), Βρέττας 5(1), Πεταλωτής 8, Μουλάς 5, Δέσπος 10, Τσούκας 22(4).
ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Πρεδάρης 5(1), Τουλούπης 2, Χαρτόπουλος 5(1), Γκαβέζος 8(1), Κοσμίδης 1, Βαρίτης 4, Χατζημιχαηλίδης 7(1), Χολέβας 10, Ουλουσίδης 11, Απιδόπουλος 2, Πλεξίδας 6(1), Χατζίδης 4.

ΓΑΣ Κομοτηνή – Ερμής Λαγκαδά  59-65
Τα δεκάλεπτα: 12-11, 33-24, 46-51, 59-65
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Δημάδης-Ζαχαριάδης
Κομοτηνή (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 6, Παλάσκας 3(1), Καρκατσέλης, Λεχούδης 15(2), Τσούμπρης, Κουτσοβασίλης, Μαγουλάς 5(1), Παπανδρεόπουλος, Σταυριανόπουλος, Σπέντζος 8, Χαλίλ 22.
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 2, Αποστολίδης 2, Μάρουσιτς 25(5), Ελευθεριάδης 13(1), Πλιούκας 4(1), Σιώπης 9(1), Χριστοδούλου 10, Παρίτσης, Αβοκάτος, Ιατρίδης, Μπακάλης.

Καβάλα – Μαχητές Πειραματικό  77-60
Τα δεκάλεπτα : 22-6, 41-27, 64-43 , 77-60
Διαιτητές : Καλογερόπουλος Λ.-Τσουμαχίδης-Ξέρας
Καβάλα (Πενταζίδης) : Αμπαράς 20 (4), Σαββίδης 7(1), Δοξάκης 12(2), Παντόπουλος 3(1), Λαμπρόπουλος 7, Αδαμόπουλος 2, Ζώτος 2, Αθανασιάδης, Νταλός, Πιεβάλιτσα 4, Φλιάτης 10, Τεπετίδης 10
Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Χατζηκυριακίδης) : Σιπιτάνος 8(2), Χατζηκυριακίδης 18(3), Γεωργίου 1, Κουντουράτζογλου 2, Μαυρίδης 3(1), Ζιάκας 3(1), Κλωνάρας 11, Σικαλίδης 10(1), Μητσάκης, Λαζάρου 2

Έσπερος Λαμίας – Στρατώνι 81-69
Τα δεκάλεπτα: 21-18, 42-30, 66-52, 81-69
Διαιτητές: Ζαχαρής-Φακίτσας-Παζώλης
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκόντγουιν 1, Μούτσα 14(1), Στογιάνοβιτς 14(2), Ρουμελιώτης 29(7), Παπανικολάου 3(1), Φύκας, Τσιμίδης 12, Δαχρετζής 2, Γκιρίτσης 3(1), Σεριανάι, Μαντζούκας, Μπακόλιας 3(1).
Στρατώνι (Μύθου): Ψευτογκάς 4, Κατανός, Χαλάτσης 6, Κυριλής 14, Καραδήμας, Φωτόγλου 4, Σαμαράς 15(3), Ιατρίδης 1, Κασούρας, Δασκαλόπουλος 25.

ΚΣ Γέφυρας – ΠΑΣ Γιάννινα 73-70
Τα δεκάλεπτα : 14-17, 31-37, 52-58, 73-70
Διαιτητές : Ξενικάκης-Τσιαπλής-Λυγούρας
ΚΣ Γέφυρας (Καραπιπερίδης) :Μπέγας 3(1), Ματενίδης, Μάρτζος 14(1), Αποστολίδης 13(3),Τζουβάρας 6(2), Κιουρτίδης, Ονάσογλου, Τσακαλέρης, Κοτσάνος 16, Παπαδόπουλος 18(3) Κολοκοτρώνης 3(1)
ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος) : Πρέντζας, Νίκας 12(2), Ντόβας 24(6), Μαυρογιάννης 7, Ναούμης 14(3), Μανάκας, Μάντζιος 5, Πάτρας 8.

Δόξα Λευκάδας – ΚΑΟΧ  93-46
Τα δεκάλεπτα: 33-6, 58-18, 73-35, 93-46
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Τσακιράκη-Λάμπος
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Χ.Αναγνωστόπουλος 13(3), Βακουφτσής 21(3), Αργυρός 16(4), Τσιαβές, Βαγενάς 5, Χρύσης 8(2), Γ.Αναγνωστόπουλος 2, Βλαχάκης 4(1), Βάννης 14(1), Σταματέλος 8, Μακρόπουλος 2.
ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος): Σερέτης 2, Σμυρλής, Λάσκαρης 2, Βρασταμινός, Φιλοξενίδης 8(1), Τύπος, Χαρταβέλας 6, Τογανίδης 1, Σακοράφας 2, Ζάχαρης 9, Κανάκογλου 9(1), Γεωργίου 7.

Πρωτέας Γρεβενών – Πολύγυρος 74-63
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-33, 54-46, 74-63
Διαιτητές: Θεοδώρου, Κοεμτζόγλου, Αγραφιώτης
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Τζουβάρας, Σισμάνης 16(1), Μαλούτας 17(5), Μιχαηλίδης 4(1), Βλάχος 2, Μπέσας 9(1), Μπεχλιβανίδης 5(1), Τακίδης 4, Μπελίγκος, Μαλιούρας, Μακρής 6(1), Κλωνάρας 11.
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης, Πιπιλιάρης 14, Ντισλής 17(2), Αλεξιάδης 5(1), Βλάχος 13(3), Αμούτζιας 4, Παπαθανασίου 7(1), Νικολόπουλος 3(1)

ΧΑΝΘ – Αίας Ευόσμου  61-64
Τα δεκάλεπτα: 18-15, 36-32, 50-47, 61-64
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Λουλουδιάδης-Σιταρίδης
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Βαζούκης 3 (1), Στεφανίδης 12 (1), Απαζίδης 10 (2), Θεοδωρίδης 4, Μπαλάσκας 5 (1), Κουτουξίδης 13, Καραγεωργίου 10, Τσιρλάκης, Λογοθέτης 4.
Αίας Ευόσμου (Ποργιόπουλος): Μπρούκς 3 (1), Λαζαρίδης 5 (1), Πετανίδης 4 (1), Πουλιανίτης 16 (1), Νησιώτης 9, Ζώτος 6, Σεκαδάκης 2, Στόλης ,Καπινιάρης 15 (2), Κατσαούνης 2, Περιστεράκης 2

Βαθμολογία

    ΑΓ Ν Η ΠΥ ΠΚ +/- Β
1 ΠΑΣ Γιάννινα 16 14 2 1196 1003 193 30
2 Δόξα Λευκάδας 16 13 3 1195 1063 132 29
3 Καβάλα 16 12 4 1175 1042 133 28
4 Ερμής Λαγκαδά 16 11 5 1179 1083 96 27
5 ΓΣ Φαρσάλων 16 10 6 1186 1142 44 26
6 ΠΣ Ευκαρπίας 16 9 7 1174 1160 14 25
7 ΚΣ Γέφυρας 16 9 7 1212 1072 140 25
8 Μαχητές Πειραματικού 16 8 8 1102 1078 24 24
9 Πρωτέας Γρεβενών 16 7 9 1169 1197 -28 23
10 Αίας Ευόσμου 16 6 10 1086 1103 -17 22
11 ΓΑΣ Κομοτηνή 16 6 10 1141 1184 -43 22
12 Πολύγυρος 16 6 10 1148 1183 -35 22
13 Έσπερος Λαμίας 16 6 10 1187 1277 -90 22
14 ΧΑΝΘ 16 5 11 1119 1142 -23 21
15 Στρατώνι 16 5 11 1104 1211 -107 21
16 ΚΑΟΧ 16 1 15 888 1321 -433 16

Επόμενη αγωνιστική (17η, 2/2)

ΠΣ Ευκαρπίας – ΓΑΣ Κομοτηνή
Ερμής Λαγκαδά – Καβάλα
Μαχητές Πειραματικό – Έσπερος Λαμίας
Στρατώνι – ΚΣ Γέφυρας
ΠΑΣ Γιάννινα – Δόξα Λευκάδας
ΚΑΟΧ – Πρωτέας Γρεβενών
Πολύγυρος – ΧΑΝΘ
Αίας Ευόσμου – ΓΣ Φαρσάλων