Ξεπέρασε το εμπόδιο της Αναγέννησης ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη στην Άρτα απέναντι στην Αναγέννηση με 28-19 κι έτσι έφτασε την 10η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια.

Όπως αναφέρει το e-handball, το περσινό πάθημα του έγινε μάθημα του ΠΑΟΚ, ο οποίος έδειξε σήμερα ότι δεν είχε τη διάθεση να μπει σε περιπέτειες, σημειώνοντας την δεύτερη νίκη του απέναντι στην ομάδα της Άρτας μέσα σε μια βδομάδα αυτή την φορά για το θεσμό του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση καθώς με δύο γρήγορα πέναλτι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, όμως ο ΠΑΟΚ είχε μια επίσης γρήγορη απάντηση φτάνοντας στην ισοφάριση. Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με το παιχνίδι να έχει πολλές εναλλαγές. Τελικά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που εκμεταλλεύτηκε την επιθετική αφλογιστία της Αναγέννησης στα τελευταία δέκα λεπτά του πρώτου μέρους και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 13-10.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ έχοντας και το προβάδισμα των τριών τερμάτων από το πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε δυνατά και με ένα γρήγορο σερί 5-0 ανέβασε τη διαφορά στα 8 τέρματα, παίρνοντας σαφέστατο προβάδισμα για τη νίκη. Ο Δικέφαλος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Ηπείρου φεύγοντας με το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-5, 8-7, 9-10, 10-12, 10-13 (ημχ), 10-16, 12-21, 14-23, 16-24, 18-26, 19-28

Αναγέννηση Άρτας (Τσέλιος):Μάμαλη, Μπαλάφα 1, Σκουτέλα 1, Εμμανουηλίδου 2, Νάτσο, Σκάρα 5, Νούλα 3, Θεοδοσοπούλου B., Σπυριδοπούλου 1, Τσιομπάνου 4, Καναρά, Θεοδοσοπούλου Σ., Ροκόμου, Νταβιντόβιτς 2, Μαυροπούλου

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Νούσια, Χατζηπαρασίδου 10, Μεντεσίδου , Γκάτζιου 4, Ζυγούρα 3, Κρίτζαλη 1, Καμπόιμ, Σαμολαδά 2, Μούρνου 2, Φερφόλια 4, Τσικνάκη, Νίκολιτς 2, Βαφειάδου, Ζήση, Κατσούνη