Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ο Διομήδης!

Παρά την ισοπαλία 21-21 με την Πυλαία, ο Διομήδης προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου για δεύτερη φορά στην ιστορία του, καθώς είχε επικρατήσει με 28-18 εκτός έδρας στον πρώτο ημιτελικό.

Όπως αναφέρει το e-handball, η Πυλαία ήταν εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα 1-2 γκολ μέχρι το 15ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Διομήδης ισοφάρισε σε 7-7 (18ο λεπτό) και με σερί 6-1, εκ των οποίων τα τρία γκολ σημείωσε ο Τσιμπούλας, κατάφερε να προηγηθεί 13-8 και το ημίχρονο να ολοκληρωθεί 13-9, δια χειρός Κουκμίση.

Στην επανέναρξη του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα των 4-5 γκολ μέχρι και 8 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Εκεί όμως, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μειώνουν και αφού πέτυχαν 5 συνεχόμενα γκολ, 2 από αυτά σε κενή εστία, ισοφάρισαν την αναμέτρηση, 20-20. Το τελικό 21-21 ήταν αυτό που έδωσε την πρόκριση στον τελικό στην ομάδα του Άργους, ύστερα από 6 χρόνια.

Πρώτος σκόρερ στον δεύτερο ημιτελικό ήταν ο Μπόσκος με 9 τέρματα.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 6-6, 7-7, 11-8, 13-9(ημχ.), 14-11, 15-12, 18-14, 19-15, 20-18, 21-21

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Γιώργος Χαλκίδης): Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 3, Ραντουλέσκου, Παπαντωνόπουλος, Χαντέλης, Τζίμπουλας 4, Μπόσκος 9, Λιάπης, Μάνθος 2, Τσάκαλος 3, Ντάσεβιτς, Μαρκατάτος 1, Λίμα 1, Μούγιτς, Μανασάκης, Γκολούμποβιτς.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Καραπαναγιωτίδης, Ραντούλοβιτς, Τριανταφυλλίδης Τ. 2, Τριανταφυλλίδης Δ. 5, Ανθομελίδης 1, Παπαγεωργίου 2, Ζαφείρης 2, Καλόμοιρος 2, Μπάτζιος, Αλατσατιανός 3, Αντωνιάδης, Κουκμίσης 4, Χατζηλίας 1.

Διαιτητές: Αβράμης, Χρόνης, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/5 – 0-3