Ο Αραούχο έκρινε το ντέρμπι της Αθήνας! (βαθμολογία)

Το γκολ που σημείωσε ο Αραούχο στο 9ο λεπτό έφτανε και…περίσσευε τελικά στην ΑΕΚ, που επικράτησε 1-0 του Παναθηναϊκού και ουσιαστικά “καπάκωσε” την τρίτη θέση.

Αν δεν υπήρχε στο ματς ο Σέριο Αραούχο, το πιθανότερο είναι αυτό να μην είχε γκολ. Η κλάση του Αργεντινού επιθετικού της ΑΕΚ ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος παρατάχθηκε με πάρα πολλές αλλαγές απέναντι στην Ένωση ενόψει… Κυπέλλου και ΠΑΟΚ, με τους «κιτρινόμαυρους» να κερδίζουν 1-0 χάρη στο γκολ του «Τσίνο» από το 8’ του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός αν και με αρκετά διαφορετικά πρόσωπα στην ενδεκάδα, σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν ανώτερος κι έδειξε την εντύπωση πως αν έπαιζε πλήρης από το ξεκίνημα θα ήταν το απόλυτο φαβορί για την ΑΕΚ.

Την ίδια ώρα, η ΑΕΚ του Καρέρα ήταν απίστευτα… φοβική, δεν έφτιαξε φάσεις και απείλησε μόνο με μακρινά σουτ την εστία του Διούδη ο οποίος χρειάστηκε να επέμβει δυο φορές στο ματς. Στο σουτ του Αραούχο δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, έκανε όμως μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Κρίστισιτς στο δεύτερο ημίχρονο και κράτησε τον Παναθηναϊκό στο ματς. Πλέον, η Ένωση με τη νίκη της αυτή πήγε στο +7 από τον Παναθηναϊκό έχοντας 44 βαθμούς και την 3η θέση, ενώ το τέταρτο «τριφύλλι» έμεινε στους 37…

το φιλμ του αγώνα ΕΔΩ

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Σιμάνσκι, Βέρντε (68′ Αλμπάνης), Λιβάγια (85′ Οικονόμου), Αραούχο (77′ Κλωναρίδης)

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Γιόχανσον, Δώνης, Ανουάρ, Χατζηγιοβάνης (65′ Νατζ), Μπουζούκης (59′ Ζαχίντ), Μπεκ, Καμπετσής (59′ Μακέντα)