Εδραιώνεται στις θέσεις των play off ο Ζαφειράκης

Μια ακόμη νίκη για τον Ζαφειράκη, που τον βάζει για τα καλά στον…δρόμο των play off της Α ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ομάδα της Νάουσας επικράτησε με 79-71 του Πιερικού Αρχέλαου, έφτασε τους 27 βαθμούς και προπορεύεται των Βατανιακού και ΑΓΕ Πιερίας που ακολουθούν με 26.

Όπως αναφέρει το katerinisport, ο Ζαφειράκης ήταν αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να πάρει κεφάλι στο σκορ και να προηγηθεί με 19-13 στο τέλος της περιόδου.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το γηπεδούχο να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 31-28.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από είκοσι τέσσερις πόντους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 55-52.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να παρουσιάζεται πιο συγκεντρωμένος στα τελευταία λεπτά και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 79-71.

Διαιτητής: Μητώνας.
Δεκάλεπτα: 19-13, 31-28, 55-52, 79-71.

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 24 (5), Δημητρίου, Μουρατίδης 18 (5), Ζιάνης, Βαδόλας, Νικολαΐδης, Τούφας 16, Σκουλαριώτης 8, Σιδηρόπουλος 4, Ζέφυρος, Δίντσης 7, Πράπας 2.

Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Πολυχρόνης 18 (4), Τζιοβάρας 19 (3), Μυλοβιανός, Ζησόπουλος 29 (3), Ελευθεριάδης, Φανούλης 2, Κουπάντσης 3 (1), Μαλαματίδης, Ζαρκανέλας, Τσαλμπούρης.