Μεγάλο “διπλό” του Αερωπού και φουλ για τρίτη θέση!

Ύστερα από το θετικό αποτέλεσμα εκτός έδρας, ο Αερωπός επέστρεψε στην 3η θέση του πρωταθλήματος με 22 βαθμούς, όσους έχει και ο Διομήδης, όμως η ομάδα του Άργους έχει ηττηθεί και στις δύο μεταξύ τους αναμετρήσεις (28-25 και το σκορ του πρώτου γύρου).

Στα αγωνιστικά, οι δύο ομάδες έφτασαν χέρι χέρι μέχρι το 17ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο με 3 συνεχόμενα γκολ -τα δύο από τον Μισαηλίδη- ο Αερωπός απέκτησε προβάδισμα, όμως ο Διομήδης κατάφερε να μειώσει στο γκολ με τον Κρεμαστιώτη (10-11 στο 25ο λεπτό). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν την πρωτοβουλία στο σκορ, αλλά δύο τέρματα του αρχηγού των «λύκων« και ένα του Γκολούμποβιτς πέντε δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 13-13 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο 30λεπτο ο Αερωπός απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα των τριών γκολ που είχε, ενώ από το 49ο λεπτό άρχισε να «ανοίγει» και άλλο τη διαφορά, φτάνοντας την στα έξι τέρματα στο 57.30. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση στο 25-28 και επέστρεψαν στην 4η θέση της βαθμολογίας.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 25-28

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-5, 5-6, 7-9, 10-11, 13-13 (σκορ ημιχρόνου), 15-17, 17-20, 17-21, 19-23, 21-26, 25-28

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χαλκίδης Γ.): Τζίμπουλας 1, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης 5, Τσιγαρίδας 1, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς, Λιάπης 1, Σπέντζος, Μπόσκος 6, Χαντέλης, Ξαγοράρης, Μάνθος, Λίμα 6, Γκολούμποβιτς 5

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Πηλαλίδης Γ.): Αθανασίου, Μαυροδουλάκης 4, Γάτσης, Κράλλης 1, Θεοδωρόπουλος 3, Δημάκης 1, Μπάρμπας, Βαφειάδης 6, Μισαηλίδης 12, Αποστολίδης 1, Ρόμπης, Λιόφης, Ρότζιος

Διαιτητές: Μερτινιάν – Συρεπίσιος, Δίλεπτα: 4 – 7, Πέναλτι: 5/6 – 4/4