«Γκάζωσε» στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη η Αναγέννηση Άρτας

Η Αναγέννηση Άρτας κατάφερε να πάρει τη νίκη με 29-19 απέναντι στον ΑΕΣΧ Πυλαίας στη Μίκρα πραγματοποιώντας ένα καλό δεύτερο ημίχρονο και παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Όπως αναφέρει το e-handball, στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η Αναγέννηση με επιθετικές προσπάθειες της Τσιομπάνου, κατάφερε να πάρει μια διαφορά 3 τερμάτων (2-5). Στη συνέχεια όμως η Πυλαία βρήκε απαντήσεις και έφτασε στην ισοφάριση με 2 γκολ της Κατερίνας Κουκμίση και ένα της Βράμπα. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με την Αναγέννηση να είναι αυτή που πήγε τελικά στα αποδυτήρια με το υπέρ της 13-10 καθώς εκμεταλλεύτηκε την καλή της άμυνα και βρήκε λύσεις επιθετικά.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν όχι μόνο να διαχειριστούν και να διατηρήσουν την διαφορά που απέκτησαν, αλλά και να την ανεβάσουν φτάνοντας τελικά στην νίκη. Με τους δύο αυτούς βαθμούς έφτασαν τους 20 και διατηρούν ακόμα βαθμολογικές ελπίδες για την δεύτερη θέση που οδηγεί στους τελικούς. Η Πυλαία έμεινε στους 7 βαθμούς. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Τσιομπάνου με 12 τέρματα.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 19-27

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-5, 6-6, 7-8, 9-10, 10-13 (ημχ.) 12-14, 12-17, 13-19, 15-24, 18-26, 19-27

AEΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Βασίλής Σκανδάλης): Μόσχου 2, Κουκμίση Κ. 5, Βράμπα 3, Ανδρεανίδου, Κουκμίση Μ. 1, Καπρινιώτη, Κοπανέλου, Αντωνιάδου, Ιωαννίδου, Μαυροπούλου 1, Τσιγαρίδα, Σελεμίδου 3, Πετρίδου 3, Λούρη, Στεφανίδου 1.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ: Μάμαλη, Μπαλάφα 3, Εμμανουηλίδου 4, Νάτσο 3, Σκάρα, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου 3, Τσιομπάνου 12, Καναρά, Θεδοδοσοπούλου Σ., Ροκόμου, Παπακοσμά, Νταβίντοβιτς 2, Μαυροπούλου.

Διαιτητές: Γράψας-Κυριακού, Δίλεπτα: 3-1, Πέναλτι: 1/4-3/4