Ο Παναθηναϊκός κέρδισε ρυθμό και τον Περσίδη

Η διαφορά ποιότητας μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Ιωνικού είναι δεδομένη και επιβεβαιώθηκε με την άνετη επικράτηση των «πράσινων» στο μοναδικό σημερινό παιχνίδι για την 20ή αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» έφτασαν στη 18η νίκη τους επικρατώντας με το ευρύ 110-65 και αφού στην ουσία τελείωσαν το παιχνίδι από την πρώτη περίοδο. Στα οφέλη τους ο ρυθμός μετά από τις τέσσερις διαδοχικές ήττες στην Ευρωλίγκα και η παρουσία του Νίκου Περσίδη που έκανε το καλύτερο παιχνίδι του.

Οι νικητές είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και εκτέλεσαν με υψηλά ποσοστά (92% στις βολές, 65% στα δίποντα και 45% στα τρίποντα) ενώ εντυπωσιακή ήταν η διαφορά στα ριμπάουντ, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε υπερδιπλάσια από εκείνα του αντιπάλου του (56 έναντι 25).

Ο Παναθηναϊκός που αγωνίστηκε χωρίς τον Νικ Καλάθη, φρόντισε να επιβάλλει από την αρχή την κυριαρχία του. Έβγαλε ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ και έπειτα από δύο μόλις λεπτά πήρε διψήφια διαφορά (2-13). Η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων άνοιξε ακόμη περισσότερο και στο τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 16-36.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ανοίγει τη διαφορά, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό και τα ριμπάουντ. Έτσι ήταν μπροστά με 30 πόντους στο 13′ (18-48) και έφτασε στους 60 πόντους στην επίθεση μόλις στο 16ο λεπτό (24-60). Στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 32-67, αφού οι γηπεδούχοι έπαιρναν κατά βάση σκορ μόνο από τον Βίνσεντ Σίμπσον (16 πόντοι). Οι «πράσινοι» είχαν στο πρώτο μέρος 17/26 δίποντα, 10/17 τρίποντα και 19 ασίστ.

Ήταν προφανές ότι το δεύτερο ημίχρονο είχε πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ιωνικός βελτίωσε την επιθετική του λειτουργία στην τρίτη περίοδο, εκμεταλλευόμενος και τη σχετική χαλάρωση που εμφάνισαν οι φιλοξενούμενοι με αποτέλεσμα να προκύψει το 26-17 ως επιμέρους σκορ. Η απόσταση βέβαια μεταξύ των δύο ομάδων παρέμεινε μεγάλη (58-84). Ο Ρικ Πιτίνο βρήκε την ευκαιρία να δώσει σχεδόν 13 λεπτά συμμετοχής στον Νίκο Περσίδη κι αυτός την εκμεταλλεύτηκε, σημειώνοντας 15 πόντους και μαζεύοντας πέντε ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα του στην τέταρτη περίοδο, κράτησε τον Ιωνικό στους επτά πόντους και έφτασε στην επικράτηση με 110-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-36, 32-67, 58-84, 65-110.