Δύο στα δύο μετά-καραντίνας η Ντόρτμουντ, στην τρίτη θέση η Λεβερκούζεν (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Τρεις ημέρες πριν υποδεχθεί την Μπάγερν, στο μεγάλο ντέρμπι της Bundesliga, η Ντόρτμουντ πέρασε νικηφόρα (2-0) από το Βόλφσμπουργκ και παραμένει «ζωντανή» στη μάχη του τίτλου.

Τα γκολ του Ραφαέλ Γκερέιρο στο 32΄ από γύρισμα του Αζάρ κι αφού πρώτα ο Χάαλαντ βρήκε… αέρα και του Ασράφ Χακίμι σε αντεπίθεση στο 78΄, χάρισαν τους τρεις βαθμούς στην Μπορούσια, η οποία πάντως χρειάστηκε και τη βοήθεια της τύχης στο 48΄, όταν το σουτ του Στέφεν «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Μπούρκι.

Να σημειωθεί ότι στο ημίχρονο της αναμέτρησης αντικαταστάθηκε ο Ματς Χούμελς, χωρίς να είναι ξεκάθαρο αν είχε κάποια πρόβλημα ή αν απλώς ο Λουσιάν Φαβρ επέλεξε να τον προφυλάξει εν όψει του ντέρμπι κορυφής.

Αποφασιστικό βήμα για την έξοδο στο Champions League έκανε η Λεβερκούζεν, καθώς επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Γκλάντμπαχ και την ξεπέρασε στη βαθμολογία, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση (προσωρινά τουλάχιστον, καθώς η Λειψία παίζει την Κυριακή, 24/5). Δύο γκολ του Χάβερτς και ένα του Μπέντερ «υπέγραψαν» τη νίκη της Μπάγερ, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Τουράμ.

Στην «ουρά» της κατάταξης, η Βέρντερ με γκολ του Μπιτενκούρτ νίκησε 1-0 τη Φράιμπουργκ και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή. Το ματς είχε δραματικό φινάλε, καθώς η ομάδα της Βρέμης έμεινε με δέκα παίκτες στο 88΄, λόγω αποβολής του Μπαργκφρέντε, και ένα λεπτό αργότερα ο Γκούλντε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο VAR υπέδειξε οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Αντίθετα η Πάντερμπορν, με τον ομογενή Σεμπάστιαν Βασιλειάδη στην ενδεκάδα, έμεινε στο 1-1 με τη Χοφενχάιμ και παραμένει ουραγός.

Τα αποτελέσματα :

Χέρτα Βερολίνου-Ουνιόν Βερολίνου 4-0 (51΄ Ιμπίσεβιτς, 52΄ Λουκεμπάκιο, 61΄ Κούνια, 77΄ Μπογιατά)

Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν 1-3 (52΄ Τουράμ – 7΄, 58΄ πεν. Χάβερτς, 81΄ Μπέντερ)

Βόλφσμπουργκ-Ντόρτμουντ 0-2 (32΄ Γκερέιρο, 78΄ Χακίμι)

Φράιμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης 0-1 (19΄ Μπιτενκούρτ)

Πάντερμπορν-Χοφενχάιμ 1-1 (9΄ Σρμπένι – 4΄ Σκοβ)

Μπάγερν Μονάχου-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 19:30