Πήρε το ντέρμπι κορυφής η Μπάγερν και αγγίζει τη “σαλατιέρα”. Φωνάζει για πέναλτι η Ντόρτμουντ (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 1-0 της Ντόρτμουντ στο μεγάλο ντέρμπι, με τους γηπεδούχους ωστόσο να έχουν κάθε δικαίωμα να φωνάζουν για πέναλτι σε χέρι του… τερματοφύλακα Μπόατενγκ

Χάρη σε μια επινόηση του Τζόσουα Κίμιχ στο 43ο λεπτό η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 1-0 της Ντόρτμουντ στο άδειο Signal Iduna Park και ξέφυγε επτά βαθμούς από τους δεύτερους Βεστφαλούς κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος.

Πάντως οι γηπεδούχοι έχουν κάθε λόγο να φωνάζουν μιας και στο 58ο λεπτό διαιτητής και VAR δεν είδαν την απόκρουση με τον αγκώνα που θα ζήλευε και ο καλύτερος τερματοφύλακας του Μπόατενγκ σε σουτ του Χάαλαντ. Παράλληλα, οι Βεστφαλοί πονοκεφαλιάζουν και με τον τραυματισμό του Νορβηγού επιθετικού που αποχώρησε τραυματίας.