Στη δεύτερη θέση η ΑΕΚ, πέρασε νικηφόρα από το Ηράκλειο

Με τέρματα των Λιβάγια και Βέρντε, ένα σε κάθε ημίχρονο, η ΑΕΚ πέρασε από το Ηράκλειο και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη χθεσινή ισοπαλία του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ.

Στην πρεμιέρα των πλέι οφ η ΑΕΚ είχε χάσει τη μεγάλη ευκαιρία να προσπεράσει τον ΠΑΟΚ στη μάχη για τη 2η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League. Αυτή τη φορά όμως η Ένωση δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία και με το διπλό (0-2) στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ άφησε τον ΠΑΟΚ δύο βαθμούς πίσω της και πλέον έχει αυτή το πάνω χέρι.

Οι κιτρινόμαυροι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Λιβάια στο 42′, ενώ στο 65′ ο Βέρντε, που είχε περάσει ως αλλαγή, σκόραρε το δεύτερο γκολ που έβαλε στέρεες βάσεις για τη νίκη της ΑΕΚ.

Ένα δίκαιο τρίποντο με «γεμάτη» εμφάνιση απέναντι σε έναν ΟΦΗ που δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τους κιτρινόμαυρους πέραν της φάσης του 45ου λεπτό όταν ο Φιγκεϊρέδο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα με δυνατό σουτ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλεϊ, Κοροβέσης (87′ Δεληγιαννίδης), Γιαννούλης, Κουτρουμπής (80′ Νάστος), Μαρινάκης, Μεγιάδο, Σακόρ (67′ Στάικος), Σεμέδο (79′ Νοικοκυράκης), Νέιρα, Μάνος (67′ Βαζ), Φιγκεϊρέδο

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Λιβάια (86′ Σβάρνας), Μάνταλος (86′ Σαμπανάτζοβιτς), Αλμπάνης (60′ Βέρντε), Ολιβέιρα (75′ Αραούχο)