ΕΚΑΣΚΕΜ : Άθλος Αλεξάνδρειας και Πιερικός Αρχέλαος προκρίθηκαν στον τελικό του πρωταθλήματος Παίδων

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 75-43 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τα ημιτελικά του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης κι έφτασε εύκολα και δίκαια στην τελική επικράτηση και αύριο στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον Πιερικό Αρχέλαο. Στον αντίποδα, ο Ζαφειράκης Νάουσας στο πρώτο ημίχρονο παρέμεινε κοντά στο σκορ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των νικητών, ωστόσο είναι δεδομένο ότι θα πρωταγωνιστήσει και την επόμενη σεζόν, καθώς και οι δώδεκα παίκτες του είναι γεννημένοι το 2005, όπως και ο Άθλος Αλεξάνρειας, του οποίου μόλις πέντε παίκτες είναι γεννημένοι το 2004.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Ο Ζαφειράκης βρέθηκε να προηγείται με 8-4, όμως ο Άθλος ισορρόπισε και πέρασε με 9-8, με το προβάδισμα να αλλάζει αρκετές φορές χέρια και την ομάδα της Αλεξάνδρειας να κλείνει την περίοδο προηγούμενη με 19-15, έχοντας φτάσει και στο +8 (19-12).

Στο 2ο δεκάλεπτο, το 26-21 υπέρ του Άθλου μετατράπηκε σε 32-21 πριν οι Ναουσαίοι “μαζέψουν” τη διαφορά με το ημίχρονο να λήγει 26-32.

Ο Άθλος ήταν εντυπωσιακός στο 3ο δεκάλεπτο και με ένα σερί 20-0 “καθάρισε” το παιχνίδι, φτάνοντας σε double score (52-26) με τη διαφορά να φτάνει και στο +30 (63-33) πριν λήξει η περίοδος με σκορ 63-35.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ζαφειράκη να μειώνει σε 39-64 και τον Άθλο να “απαντά” και να κάνει το 39-68. Κάποια καλάθια εκατέρωθεν δεν ήταν δυνατό να αλλάξουν κάτι κι έτσι η κόρνα της γραμματείας βρήκε την ομάδα της Αλεξάνδρειας νικήτρια με 75-43, με τους 32 πόντους να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Ταρενίδης Κ.
Δεκάλεπτα: 15-19, 26-32, 35-63, 43-75.

Οι πόντοι του αγώνα στο Katerinisport

Πρόκριση και για τον Πιερικό Αρχέλαο

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 58-42 του Φίλιππου Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τα ημιτελικά του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ομάδα της Κατερίνης πήρε από το εβδομηκοστό πέμπτο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι τέλους, έχοντας στη συντριπτική πλειοψηφία της διαφορά ασφαλείας και πήρε την πρόκριση για τον αυριανό τελικό, επικρατώντας δίκαια του Φίλιππου Βέροιας, ο οποίος όσες φορές προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, η προσπάθειά του έμεινε ημιτελής.

Οι Ημαθιώτες προηγήθηκαν με 0-2 όμως ο Πιερικός Αρχέλαος μπήκε γρήγορα σε ρόλο… οδηγού στο σκορ και με ένα σερί 10-0, πέρασε μπροστά με 10-2 (4′) και με 14-5 (5′). Οι Βεροιώτες “μάζεψαν” τη διαφορά με το τέλος του α’ δεκαλέπτου να βρίσκει την ομάδα της Πιερίας να προηγείται με 18-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι Κατερινιώτες διατήρησαν το προβάδισμα, “ανοίγοντας” προοδευτικά τη διαφορά που έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων και παρά το πρόσκαιρο 26-23 (15′) το ημίχρονο έληξε με 36-25 υπέρ του Πιερικού Αρχελάου.

Στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου ο Πιερικός έφτασε τη διαφορά στο +15 (40-25 και 42-27) και αργότερα στο +16 (51-35 στο 29′) αλλά ο Φίλιππος “μάζεψε” τη διαφορά μέχρι τέλος της περιόδου, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 51-41.

Στην 4η περίοδο ο Πιερικός Αρχέλαος έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+17), κάνοντας με ένα σερί 7-0 το 58-41, με το 58-42 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 18-14, 36-25, 51-41, 58-42.