Όλα…μηδέν στα δύο ματς των play out, έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει η Ξάνθη

Ήταν καλύτερη αλλά δεν σκόραρε… Ισόπαλο χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον Πανιώνιο, για την 5η αγωνιστική των play out της Super League 1, που έγινε στο AEL FC ARENA.

Όπως αναφέρει το athleticlarissa, οι Νεοσμυρνιώτες φωνάζουν για τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που έδωσε ο Ζαχαριάδης στον Ντομίνγκες, στο 31ο λεπτό του αγώνα.

Η ΑΕΛ είχε την κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημά της. Στο 35ο λεπτό ο Πανιώνιος με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο, έφτασε μια ανάσα από το γκολ, με τον Τσιλούλη να κάνει παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά στην περιοχή της Λάρισας, ο Κρίστινσον απέκρουσε ασταθώς δίνοντας το δικαίωμα στον Λυμπεράκη να κάνει την προβολή, όμως ο Μπέρτος έβαλε σωτήρια το πόδι του γλιτώνοντας την ΑΕΛ. Στο 39′ ο Παπαζογλου για την ΑΕΛ έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε πάνω στον Ευαγγέλου, ακολούθως στο δοκάρι του Κότνικ και έφυγε άουτ.

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Kρίστινσον, Μπέρτος, Μάρκοβιτς, Ζίζιτς, Φιλίπ (79′ Μούζεκ), Σεσέροβιτς, Αλί Γκαζάλ (46′ Ηλιάδης), Βινίσιους (59′ Πινάκας), Μιλοσάβλιεβιτς, Τόρζε, Παπάζογλου.

Πανιώνιος (Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Παπανικολάου, Κόρμπος, Οικονομίδης (34′ Ευαγγέλου), Μαξίμοβιτς (82′ Παπαγεωργίου), Λυμπεράκης (61′ ‘Αρτσε), Τσιλούλης.

“Κουλούρια” και στη Λαμία

Με παίκτη παραπάνω από το 29ο λεπτό η Ξάνθη δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της καλά οργανωμένης Λαμίας και έχασε την ευκαιρία να πάρει δύο σημαντικούς βαθμούς στην μάχη για την παραμονή. Ισοπαλία 0-0.

Οι δύο ομάδες είχαν από πέντε αλλαγές στις ενδεκάδες τους σε σχέση με τους προηγούμενους αγώνες. Πολλά νέα πρόσωπα και εντός έδρας ντεμπούτο για τον προπονητή της Λαμίας, Γιώργο Πετράκη.

Λαμία : Επασί, Σκόνδρας, Τζανετόπουλος, Βύντρα, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Μπουλούλης (89′ Πλιάτσικας), Σάλιακας (58′ Βασιλόγιαννης), Βλαχομήτρος, Ρόμανιτς, Καραμάνος (81′ Ασίγκμπα)

Ξάνθη : Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης (77′ Σόσα), Λισγάρας, Κασάδο, Κοβάτσεβιτς (46′ Γκαργκαλατζίδης), Μουλέν, Τερκί (88′ Φασίδης), Στάρτζεον (62′ Τζουρίτσκοβιτς), Ουίλιαμ, Φοσέ (62′ Κάστρο)