Δεν τα κατάφερε ο Φίλιππος Βέροιας, πρωταθλήτρια στους Εφήβους η ΑΕΚ

Τον πρώτο τίτλο της σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων πανηγύρισε η ΑΕΚ.

Όπως αναφέρει το Greek Handball, επιβλήθηκε στο «Γ. Κασιμάτης» του Φιλίππου Βέροιας με 41-22, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα της. Ωστόσο, αξίζουν συγχαρητήρια και στην ομάδα της Ημαθίας, που κατάφερε να φτάσει ένα βήμα από την κορυφή!

Οι νικητές δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη, όπως μαρτυρά και το αποτέλεσμα. Με «όπλο» τους τον αιφνιδιασμό από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και τα μπλόκα της άμυνας στα σουτ των αντιπάλων τους, μπήκαν μπροστά στο σκορ εξ αρχής (3-1 στο 6′, 9-3 στο 14′, 15-6 στο 21′) και προηγήθηκαν 19-9 στο ημίχρονο. Αξιοσημείωτα, σε αυτό το 30λεπτο είχαν 8 στους 10 εύστοχους
αιφνιδιασμούς, 7 μπλόκα και 10 αποκρούσεις του τερματοφύλακα τους.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο, αφού ο Φίλιππος Βέροιας παρουσιάστηκε πολύ κουρασμένος, χωρίς αντιδράσεις και δίχως να έχει στον πάγκο τον τεχνικό του, Τεό Παυλίδη, ο οποίος τιμωρήθηκε στο χθεσινό παιχνίδι απέναντι στον Ολυμπιακό.

Το σενάριο του δεύτερου μέρους εκτυλίχθηκε με γκολ εναλλάξ από τις δύο ομάδες  (21-11 στο 33′, 24-13 στο 35′, 26-15 στο 38′, 29-16 στο 44′), για να μειώσει ο Φίλιππος στο 47’σε 29-20. Το τάιμ άουτ του Αλέξη Αλβανού σε εκείνο το σημείο, ηρέμησε την ΑΕΚ, η οποία «χτύπησε» ξανά με αιφνιδιασμούς, ξεφεύγοντας (36-21) στο 55′ και πανηγυρίζοντας τη νίκη-τίτλο με 41-22.

AEK – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 41-22

Πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 9-3, 13-6, 17-8, 19-9 (ημ.), 24-13, 28-16, 29-17, 32-20, 38-21, 41-22

ΑΕΚ (Αλβανός): Βασιλακάκης, Λαζάρου 4, Αθανασάκος 4, Δικαιούλιας 6, Γιάντσα 5, Ασλής, Βασιλόπουλος 2, Μ. Στάθης 3, Κοτσιώνης 9, Σφαέλος-Παπαϊωάνου 2, Τσάφος-Βασιλείου 5, Ζαφειράκης, Κοβάνης 1, Σίγαλος, Μπαμπατζανίδης, Βαρδαξόπουλος.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Στανκίδης, Γιάννου, Νιώπας 1, Καραγιοβάννης 4, Τζωρτζίνης 6, Πετρομελίδης 1, Παπαγιάννης 7, Δούρδας, Χατζηαντώνογλου, Κακαφίκας 2, Γεωργιάδης, Αμπρικίδης 1, Ιωαννίδης, Ντιβανίδης, Αντωνιάδης.