Μεγάλη ανατροπή και νίκη για τον Ιωνικό (βαθμολογία)

Συναρπαστικό παιχνίδι βγαλμένο από τις παλιές εποχές των ομάδων όσον αφορά το σασπένς διεξήχθη ανάμεσα σε Ιωνικό και Δούκα στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Όπως αναφέρει το e-handball, οι γηπεδούχοι με εντυπωσιακή ανατροπή στα τελευταία 4 λεπτά μετέτρεψαν το 23-26 σε 28-27 και πανηγύρισαν μεγάλη νίκη με τον Γιόσμου να σκοράρει τα δύο τελευταία γκολ στο 59:18 και 59:50!

Ο Δούκας ήταν καλύτερος σε όλο το ματς και οι νεαροί αθλητές του πραγματικά είχαν πολύ καλή εικόνα.

Όμως η απειρία τους στο φινάλε ήταν αυτή που έκρινε την αναμέτρηση, αφού είχαν επίθεση 25 δευτερολέπτων, αλλά έχασαν την μπάλα μέσα από τα χέρια τους και μαζί τους δύο βαθμούς.

Ο Ιωνικός δεν παράτησε το ματς, πίστεψε στην ανατροπή και με τους… μπαρουτοκαπνισμένους αθλητές που διαθέτει διαχειρίστηκε καλύτερα τα τελευταία λεπτά και πήρε ένα δίποντο που έμοιαζε ανέλπιστο σύμφωνα με την εμφάνιση του σχεδόν σε όλο το παιχνίδι που ήταν μέτρια.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν έτσι με το… δεξί το νέο πρωτάθλημα, αφού στην πρεμιέρα είχαν ρεπό, ενώ ο Δούκας υπέστη δεύτερη σερί ήττα και θα ψάξει στο επόμενο παιχνίδι του τους πρώτους βαθμούς στη σεζόν.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 29-28

Πεντάλεπτα: 2-3, 4-5, 6-7, 8-9, 12-13, 12-14 (ημχ.), 14-15, 16-18, 19-21, 21-22, 23-25, 28-27

ΙΩΝΙΚΟΣ (Παπακώστας): Τσακνής, Σαμαράς, Αϊβαλιώτης 3, Αργυράκης, Γκέρτσος, Ζαχάρης 1, Συγγάρης, Αποστολίδης 5, Βασιλείου 1, Τσακούλης, Καραμασιώτης, Λιόλιος 6, Γιόσμου 8, Αλικάκος, Λόλας 3, Μπούτος 1.

ΔΟΥΚΑΣ (Μπούνας): Μάνος, Παπαδάκης, Αναστασίου 3, Κουτσόπουλος, Αποστολίδης 2, Ασλής, Γερουλάνος 6, Πάνου, Καρακεχαγιάς 1, Ντούνης 2, Ζαρίκος 3, Τζανιδάκης, Κουρουτζίδης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 4, Στεφανίτσης 6. Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Τόλιος, Κόκκινη: 59:18 Γερουλάνος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 7/8-3/3