Νίκη με επιβλητική εμφάνιση για τον Άθλο Αλεξάνδρειας

Πρώτο ροζ φύλλο αγώνα τη φετινή σεζόν για τον Άθλο Αλεξάνδρειας.

Σε παιχνίδι που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, η ομάδα της Ημαθίας πραγματοποίησε μεστή εμφάνιση και επικράτησε με 16 πόντους διαφορά του ισχυρού Βατανιακού.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές καθώς σημείωσαν σαράντα τρεις πόντους και η ολοκλήρωσή του βρήκε τον Βατανιακό να προηγείται με 21-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άθλος Αλεξάνδρειας ήταν καταιγιστικός στην επίθεση, όπου σημείωσε είκοσι επτά πόντους, ενώ στην άμυνα περιόρισε τον φιλοξενούμενο στους δώδεκα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 48-34.

Οι παίκτες του Βασίλη Αγγέλη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η διαφορά ξεπέρασε τους είκοσι πόντους, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 68-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την έκταση της ήττας, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να επικρατεί με το τελικό 87-71.

Διαιτητές: Χατζηκώστας – Μητώνας.
Δεκάλεπτα: 21-22, 48-34, 68-45, 87-71.