Φιλική νίκη για τον Απόλλωνα Λάρισας κόντρα στον Καραϊσκάκη Άρτας (photos)

Με νίκη (2-0) σε βάρος του Καραϊσκάκη Άρτας συνδυάστηκε το πρώτο φιλικό προετοιμασίας του Απόλλωνα Λάρισας στο AEL FC ARENA.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Μάγγου έπιασαν εξαιρετική απόδοση και έφτασαν εύκολα στην επικράτηση απέναντι στους Αρτινούς, οι οποίοι έδειξαν πολλές αδυναμίες.

Η ομάδα της Άρτας έχασε στο 4′ ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Δούμτσιος αστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε από τον Χατζή.

Ακολούθως οι “κυανόλευκοι” της Λάρισας ήταν κυρίαρχοι και σημείωσαν δύο γκολ στο πρώτο 45λεπτο.

Στο 30′ από κόρνερ του Κώστα Καμπέρη ο Γιώργος Τζοβάρας με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ και τρία λεπτά μετά σε φάση – καρμπόν ανέβασε τον δείκτη του σκορ (με γυριστή κεφαλιά αυτήν την φορά, στο πρώτο δοκάρι) στο 2-0.

Ο Απόλλων Λάρισας έχασε επίσης ευκαιρίες με τους Τζοβάρα (12′), Μπαστιάνο (17′, 23′), Σκούπρα (27′) και Γκουντρουμπή (31′), με τους φιλοξενούμενους να εμφανίζουν πάρα πολλά προβλήματα στην αμυντική τους λειτουργία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λαρισαίοι έχασαν κλασσικές ευκαιρίες με τους Νούσιο (76′), Μαρτίν (88′) με τον Σοϊλεμέζογλου να κάνει δύο φοβερές αποκρούσεις.

Διαιτητής ήταν η Μάχη Τσιοφλίκη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Πρίφτης, Καμπέρης (46′ Τασιούλης, 68′ Μαρτίν), Καρρίκι (78′ Λουκάς), Γκόλιας (55′ Οκάν), Χατζής, Μπάλλας (61′ Μπάμπης), Νύκταρης (46′ Λίταινας), Γκουντρουμπής (64′ Σούλτσε), Τζοβάρας (66′ Μπούσης), Μπαστιάνος (68′ Νούσιος).

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ: Μπουργάνης, Φετεινίδης, Ρουμπάνγκουκα, Γιαννιώτης, Τάμπας, Λόβριτς, Ναζίμ, Νταλακούρας, Γυφτοκώστας, Τσούτσης, Δούμτσιος. Έπαιξαν και οι: Παππάς, Κόκας, Δερμιτζάκης, Μαραθωνίτης, Γαλεάδης, Δεινόπαπας, Σοϊλεμέζογλου.

APOLLON LARISSA FC 1930Με νίκη (2-0) σε βάρος του Καραϊσκάκη Άρτας συνδυάστηκε το πρώτο φιλικό προετοιμασίας του…