Γ Εθνική (10ος όμιλος) Το 2×2 ο Ηρόδοτος, στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής

Το απόλυτο και το δύο στα δύο κατάφερε να κάνει ο Ηρόδοτος καθώς επικράτησε με 2-0 του άκρως μαχητικού Ρεθυμνιακού στο γήπεδο της Νέας Αλικαρνασσού.

Οι ποδοσφαιριστές του Ανδρέα Ξυδάκη καθάρισαν την υπόθεση νίκη με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο.

Όπως αναφέρει το Prismasport, πρωταγωνιστές για τον Ηρόδοτο οι δύο σκόρερ, ο Μυλωνάς αλλά και ο Δημήτρης Κοιλιάρας, με τον Ρεθυμνιακό να έχει δύο σημαντικές ευκαιρίες να φτάσει στην ισοφάριση, στο 84’ και 87ο λεπτό.

Το πρώτο μέρος του παιχνιδιού δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό. Ο αγωνιστικός χώρος παρά την έντονη βροχόπτωση των τελευταίων ημερών αλλά και την βροχής που «έπεσε» στα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν ιδιαίτερα καλός.

Στα πρώτα 45′ δεν καταγράφηκαν ιδιαίτερες ευκαιρίες. Καλύτερη στιγμή για τον Ηρόδοτο ήταν στο 38ο λεπτό όταν μετά από όμορφη κυκλοφορία ο Γκίνη πάσαρε στον Κουσίδη ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε αλλά ο Κοκκαλάς απέκρουσε με τα πόδια.

Ο Ρεθυμνιακός από την άλλη σαν πιο επικίνδυνη ευκαιρία την φάση στο 28’ όταν ο Αντιασβίλι έφυγε στην κόντρα κάνοντας την σέντρα, με την κεφαλιά του Σηφακάκη από καλή θέση να «φεύγει» άουτ.

Στο 52ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο, όταν από όμορφη ατομική ενέργεια του Δημήτρη Κοιλιάρα και πάσα προς τον Γκίνη ο τελευταίος σούταρε από καλή θέση με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού ανέβασε αισθητά στροφές στην επανάληψη και με την είσοδο του Δημήτρη Κοιλιάρα στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 65ο λεπτό με τον Μυλωνά ο οποίος ανατράπηκε από τον Κοκκαλά μέσα στην μεγάλη περιοχή. Ένα λεπτό μετά ο ίδιος ο Mυλώνας όπου ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και έκανε το 1-0 για τον Ηρόδοτο!

Στο 80ο λεπτό σημαντική στιγμή για τον Ηρόδοτο με την σέντρα του Καργιωτάκη και τον Ποτουρίδη να «πετάγεται» στο πρώτο δοκάρι με την εντυπωσιακή του προβολή να φεύγει άουτ και το 1-0 να παραμένει.

Δύο λεπτά αργότερα στο 82’ οι γηπεδούχοι ΄φώναξαν για πέναλτι για χέρι ποδοσφαιριστή του Ρεθυμνιακού μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Στο 84ο λεπτό χάηκε τεράστια ευκαιρία για τον Ρεθυμνιακό να γίνει το 1-1, με τον Παστορίνι να κάνει το σουτ από εξαιρετικά καλό σημείο και τον Γεωργίου να κάνει μεγάλη επέμβαση ενώ στην επαναφορά ο επιθετικός των φιλοξενούμενων απείλησε εκ νέου.

Στην συνέχεια της φάσης ο Δημήτρης Κοιλιάρας έχασε σημαντική ευκαιρία στην αντεπίθεση.

Τρία λεπτά πριν τα ενενήντα στο 87’ νέα τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με την εκτέλεση φάουλ του Δελήμπαση και τον Αντιασβίλι να σηκώνεται αμαρκάριστος και να κάνει την κεφαλιά η οποία πέρασε λίγο άουτ.

Ο Ηρόδοτος «σφράγισε» την νίκη του στο 91ο λεπτό όταν ο Δημήτρης Κοιλιάρας με ένα υποδειγματικό τελείωμα σκόραρε και διαμόρφωσε το 2-0 κλειδώνοντας την νίκη για τους γηπεδούχους.

Ηρόδοτος : Γεωργίου, Καργιωτάκης, Κανδυλάκης, Αρκούδας, Κοιλιάρας Γ. (77’ λτ. Μπαλάφας), Κασαπάκης, Κίσσας (46’ Κοιλιάρης Δ.), Καλαμιώτης, Μυλωνάς, Κουσίδης (57’ Ποτουρίδης), Γκίνη

Ρεθυμνιακός : Κοκκαλάς, Τουρνάκης, Μπούσδρας, Γεωργούλης (78’ Παστορίνι), Μυρθιανός, Δελήμπασης, Δροσάκης, Αντιασβίλι, Χαλκιαδάκης (60’ Μερτίρι), Οικονομικός (70’ Πριανανάκης), Σηφακάκης