Άνετη επικράτηση για τον Διομήδη

Την τέταρτη νίκη του στον 1ο όμιλο της Handball Premier πέτυχε ο Διομήδης Άργους για την 7η αγωνιστική επικρατώντας εντός έδρας με 34-25 του Ιωνικού ΝΦ.

Όπως αναφέρει το e-handball, η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και με πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο (παθητικό 11 γκολ) δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν με ουσιαστικό τρόπο.

Με πρώτο σκόρερ τον Μάλικ Χόγκας με διψήφιο αριθμό τερμάτων (10) κι άλλα 16 από τους Τσιγαρίδα, Μπόσκο και Μάνθο οι «Λύκοι» έπιασαν – τουλάχιστον προσωρινά – τον Ολυμπιακό στην 2η θέση της βαθμολογίας, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» παίζουν αύριο στο Ρέντη με αντίπαλο την Σαλαμίνα.

Οι παίκτες του Ιωνικού ταλαιπωρήθηκαν κατά την διάρκεια της μετάβασης της αποστολής στο κλειστό της Νέας Κίου, καθώς έφτασαν με μεγάλη καθυστέρηση στο γήπεδο λόγω βλάβης στο πούλμαν (λάστιχο), γεγονός το οποίο καταγράφηκε στο φύλλο αγώνα, με το ματς να ξεκινάει με 45 λεπτά καθυστέρηση.

Επίσης, οι διαιτητές έγραψαν στο φ.α.: «Στο 27:36 ο αγώνας διεκόπη για συστάσεις σε μέλη του δ.σ. του Διομήδη που βρίσκονταν στην κερκίδα και ήταν κανονικά δηλωμένοι στη λίστα της γηπεδούχου ομάδας».

ΔΙΟΜΗΔΗΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ 34-25

Τα 5λεπτα: 1-1, 4-4, 8-6, 12-9, 16-12, 17-14 (ημχ.), 20-15, 22-17, 25-19, 27-21, 30-23, 34-25

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Χαλκίδης): Τζιμπούλας 3, Μαρκατάτος 1, Κραβτσένκο, Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 5, Στανοΐλοβιτς, Παπαντωνόπουλος, Τσάκαλος, Στάνκοβιτς 3, Χόγκας 10, Μπόσκος 6, Χαντέλης, Αναγνωστόπουλος, Μάνθος 5, Ρούμπος, Μούγιτς

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Παπακώστας): Τσακνής, Σαμαράς 2, Αϊβαλιώτης 6, Αργυράκης 1, Γκέρτσος, Ζαχάρης 1, Συγγάρης, Αποστολίδης 6, Βασιλείου, Τσακούλης, Σιάτρας, Καραμασιώτης 1, Λιόλιος 3, Γιόσμου 1, Αλικάκος, Λόλας 4

Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης Δίλεπτα: 7-5 Πέναλτι: 3/4-4/5