Στην κορυφή της Bundesliga η Λειψία, “πεντάρα” η Μπάγερν

Στα σημερινά (24/10) παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga ξεχώρισε το χατ-τρικ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 5-0 της Μπάγερν Μονάχου επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης αλλά και το γεγονός ότι η Λειψία μένει στην κορυφή μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Χέρτα Βερολίνου.

Στην «Allianz Arena» η Μπάγερν Μονάχου είχε εύκολο έργο κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης ενώ βρήκε για άλλη μια φορά τη λύση στο πρόσωπο του ασταμάτητου Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Ο Πολωνός άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό και διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του 16 λεπτά αργότερα. Στο 60ο λεπτό πέτυχε το χατ-τρικ και καθάρισε εν πολλοίς το παιχνίδι για τους Βαυαρούς. Οι γηπεδούχοι βρήκαν άλλα δύο γκολ με τους Σανέ (72′) και Μουσιάλα (90′) και πήραν τη νίκη με 5-0 φτάνοντας τους 12 βαθμούς και αφήνοντας την ομάδα της Φρανκφούρτης με 8.

Στις 19.30 η αναμέτρηση της Ντόρτμουντ με τη Σάλκε.