Κατηγορίες
Basket

Το…βιολί του ο Απόλλων Πάτρας, πήρε το ντέρμπι της Αθήνας το Παγκράτι (φύλλα αγώνος 4ης αγωνιστικής)

Πέντε από τα οκτώ παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής διεξήχθησαν σήμερα, καθώς ο Covid-19 επηρέασε τη διεξαγωγή των αναμετρήσεων σε Αθήνα, Πειραιά και Μαρούσι.

Ο Απόλλων Πάτρας, αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στον μαχητικό Οίακα, πέτυχε το 3×3 και συνεχίζει το σερί στο ξεκίνημα της σεζόν, ενώ νικητής στο ντέρμπι της Αθήνας ήταν το Παγκράτι, που επικράτησε 73-70 της Δάφνης Δαφνίου.

Την πρώτη του νίκη σημείωσε ο Αμύντας, που υποχρέωσε τον ΑΟ Αγρινίου στην τέταρτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ το Ψυχικό πήρε στο τέλος το ροζ φύλλο κόντρα στον γειτονικό Πανερυθραϊκό.

Τέλος στην Καβάλα η τοπική ομάδα γνώρισε μια ακόμη ήττα στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά από την ανώτερη Καρδίτσα.

Τα αποτελέσματα :

Αμύντας – ΑΟ Αγρινίου  68-60
Δάφνη Δαφνίου – Παγκράτι  70-73
Καβάλα – ΑΣ Καρδίτσας  65-76
Απόλλων Πάτρας – Οίακας Ναυπλίου  68-60
ΑΕ Ψυχικού – Πανερυθραϊκός  75-70
ΑΟ Τρίτων – Κόροιβος Αμαλιάδας (11/11)
Ολυμπιακός – ΓΣ Ελευθερούπολης (11/11)
Μαρούσι – Φίλιππος Βέροιας (11/11)

Τα φύλλα αγώνος :

Αμύντας-Αγρίνιο 68-60
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Ρίζος-Νάστος (Τζουβάρας)
Δεκάλεπτα: 17-19, 38-33, 51-46, 68-60
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Ζούπας, Τοπάλι 6 (1), Σιούντρης 13 (3), Σάλεχ 12 (1), Κουκουνιάς 5 (1), Γιούση, Γκάτζο, Μπέλη 13 (1), Τάγαρης 3, Κανονίδης 16 (1).
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 7 (1), Γρίψιος 3 (1), Στογιάνοβιτς 7 (1), Ναούμης 14 (2), Τσιαμπάς, Μήτσου 2, Οκεκουόγεν 12, Καλημέρης 2, Κοντσές, Γαρέζος 9 (2), Νικολαΐδης 4.

Δάφνη Δαφνίου-Παγκράτι 70-73
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Στρέμπας-Κοτσώνης (Τεφτίκης)
Δεκάλεπτα: 15-21, 38-41, 54-58, 70-73
Δάφνη Δ. (Καλαμπόκης): Σκόρδος 4, Δημητρακόπουλος 6, Μαλέλης 16 (2), Καννάς 5, Τζουγκαράκης 3, Στέφος 2, Τσορμπατζόγλου 3 (1), Καραΐσκος 6, Γεωργοπαπαδάκος 3, Μπέμπης 10, Ζαραϊδώνης 11 (1), Στεφανίδης 1.
Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος 5, Κουφόπουλος 18 (4), Ωνάσογλου 2, Ματαλιωτάκης 9 (1), Ξύδης 9 (2), Καραμαλέγκος 8 (2), Πεφάνης 6 (2), Δόξας 14, Ντιαλό, Γκαβασιάδης 2, Ρετσινάς.

Καβάλα-Καρδίτσα 65-76
Διαιτητές: Τσιοπάνος Ν.-Θεοδώρου-Πράττος (Μπρίγκος)
Δεκάλεπτα: 15-20, 33-35, 52-54, 65-76
Καβάλα (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης, Σαββίδης 3 (1), Αμπατζάς 10 (2), Βακουφτσής 6 (1), Πρασίνης, Μάρουσιτς 15 (3), Καραγιώργος, Χείλαρης 11 (1), Πάτρας 4, Καρακεχαγιάς 8 (2), Κασιούμης 8.
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 8, Ματαλών 10 (1), Καρράς 7, Μακρής 2, Κακλαμάνος 24 (3), Γκρέκας 2, Βαβάτσικος 13 (1), Καλλές 4, Τσούκας 6, Τσούμας.

Απόλλων Πάτρας-Οίαξ Ναυπλίου 68-60
Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.-Ασημακάκη-Μαρτινάκος (Κοκορδάτος)
Δεκάλεπτα: 18-19, 44-37, 56-47, 68-60
Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 11 (1), Αγγέλου 15 (2), Πουλιανίτης 9, Διαμαντάκος 9, Μολφέτας 19 (4), Μπαζίνας 3 (1), Αντωνάκης 2.
Οίαξ (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 7, Χαϊδάς, Κουμπούρας 6, Πελεκάνος 13, Παπαφλωράτος 2, Βύρλας 14, Καλλινικίδης 9 (1), Σκορδάς 9, Χάχαλος, Χρονόπουλος.

Ψυχικό-Πανερυθραϊκός 75-70
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Θεονάς-Αργυρούδης (Άκελ)
Δεκάλεπτα: 18-19, 44-37, 57-53, 75-70
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 14 (1), Δελίδης 8 (2), Μιλεντίγεβιτς 23 (6), Τσουργιάννης 3, Καραχάλιος 2, Μαστόρος 2, Κυρίτσης 14, Ιορδάνου 9.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 2, Κοντούδης 4, Καλλιανιώτης 3 (1), Ντουζίδης, Βουγιούκας 5, Σκάνδαλος, Γιαουρτόγλου 7 (1), Καμπουρίδης 16 (2), Στάθης, Αθανασούλας 18, Φιλιππάκος 15.

Η βαθμολογία

  ΑΓ Ν Η ΠΥ ΠΚ +/- Β
1 Παγκράτι 4 3 1 306 306 0 7
2 Ολυμπιακός 3 3 0 280 223 57 6
3 Απόλλων Πάτρας 3 3 0 232 178 54 6
4 Μαρούσι 3 3 0 267 231 36 6
5 Οίαξ Ναυπλίου 4 2 2 285 307 -22 6
6 ΓΣ Ελευθερούπολης 3 2 1 243 205 38 5
7 Ψυχικό 3 2 1 224 204 20 5
8 Πανερυθραϊκός 3 2 1 207 187 20 5
9 Καρδίτσα 3 2 1 228 220 8 5
10 Δάφνη Δαφνίου 4 0 4 278 301 -23 4
11 ΑΟ Τρίτων 3 1 2 220 247 -27 4
12 Αμύντας 3 1 2 187 218 -31 4
13 ΑΟ Αγρινίου 4 0 4 238 296 -58 4
14 Καβάλα 4 0 4 269 331 -62 4
15 Φίλιππος Βέροιας 1 1 0 79 54 25 2
16 Κόροιβος Αμαλιάδας 2 0 2 114 149 -35 2

Επόμενη αγωνιστική (5η, 31/10)

Φίλιππος Βέροιας – Αμύντας
ΑΟ Αγρινίου – Δάφνη Δαφνίου
Παγκράτι – Ολυμπιακός
ΓΣ Ελευθερούπολης – Καβάλα
ΑΣ Καρδίτσας – Απόλλων Πάτρας
Οίακας Ναυπλίου – ΑΟ Τρίτων
Κόροιβος Αμαλιάδας – ΑΕ Ψυχικού
Πανερυθραϊκός – Μαρούσι

error: Protected