Άρης για πλέι οφ, Δούκας για πλέι άουτ

Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη με 23-21 επί του Δούκα πήρε ο Άρης Νικαίας στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής στην Handball Premier.

Όπως αναφέρει το e-handball, η ομάδα του Άρη είχε τον Γιώργο Μπάρμπα σε μεγάλη μέρα με 15 επεμβάσεις και ποσοστό 42% και πρώτο σκόρερ τον Δημήτρη Μελετάκο με 8 τέρματα.

Ο Δούκας παρότι ξεκίνησε καλά το παιχνίδι οι κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια, ειδικότερα στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν τον άφησαν να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα των εκπαιδευτηρίων ήταν ο Καρακεχαγιάς με 5 γκολ.

Μετά από αυτή την νίκη ο Άρης έχει ξεκάθαρες βλέψεις αλλά και βάσιμες ελπίδες για την 8αδα των πλέι οφ, ενώ ο Δούκας πολύ δύσκολα θα αποφύγει τα πλέι άουτ, αφού θα πρέπει να κάνει τεράστιες υπερβάσεις στον β’ γύρο του πρωταθλήματος.

Ο Δούκας προηγήθηκε 9-7 στο 18΄ με τον Άρη να φτάνει στο 11-7 (24′) με σερί 4-0 και λίγο αργότερα στο +3 (14-11 στο 28′) για να κλείσει το ημίχρονο με 14-12. Ο Δούκας αντέδρασε και ισοφάρισε 14-14 στο 34′ και το παιχνίδι πήγε γκολ- γκολ έως το 45′ όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά με 21-19. Ο Γ. Μελετάκος έκανε το 21-18 στο 52′, ενώ στην συνέχεια οι επεμβάσεις του Μπάρμπα αποδείχθηκαν καθοριστικές.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 23-21

Πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-7, 9-9, 11-10, 14-12 (ημχ.), 15-14, 18-16, 18-17, 19-18, 21-19, 23-21

Άρης Νικαίας (Γρηγοράκης): Τζανακάκης, Ταουσάνης 1, Αθανασίου 3, Βλάχος 4, Δ. Μελετάκος 8, Γ. Μελετάκος 3, Μαλανδρένιας, Μπάρμπας, Ακερμανίδης, Τόμσον, Αποστολόπουλος, Χουρσουντιάν 2, Μινάρδος, Χελιώτης, Γραμματικόπουλος, Τσαμούρης 2.

ΑΣΕ Δούκα (Μπούνας): Παπαδάκης, Παγιάτης, Αναστασίου 2, Κουτσόπουλος, Αποστολίδης 3, Γερουλάνος 1, Ασλής, Πάνου 4, Καρακεχαγιάς 5, Ντούνης, Ζαρίκος, Τζανιδάκης, Κουρουτζίδης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 2, Στεφανίτσης 4.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Τόλιος, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 2/5-1/2